Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala

mama mea ;nascuta 17 01 1960.are vechime curata 33 ani 6 luni si 7 zile ,25 ani 7 luni si6 zile grupa a 2 , 1 an si 8 luni somaj ;;la ce varsta poate iesi la pensie anticipat?
sau partial
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Limita de varsta la 56 de ani si 2 luni.
Problema este urmatoarea:
Grupa II-a a fost pana la 31/03/2001
La acea data avea 41 de ani si 2 luni.
41 si 2 luni - 25 de ani si 7 luni = 15 ani si 7 luni la angajare.
Daca are si ani in conditii deosebite dupa 01/04/2001 atunci este in regula.
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1960 varsta stadard de pensionare este de 61 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie (plata contributiei s-a facut de catre Agentia de Somaj).

3. Pentru cei 25 de ai si 7 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni (61/8 - 5/6 = 56 de ani si 2 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani si 4 luni (33/7 + 1/8 + 6/4 = 41 de ani si 7 luni).

4. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 56 de ani si 2 luni, in martie 2016;

5. Indeplineste si conditiile de pensie anticipata, fara diminuare, la 56 de ani si 8 luni, dar la acea data este deja pensionata pentru limita de varsta, deci nu mai este cazul
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
~ Conținut șters la cerere ~
Daca are 25 de ani in conditii deoesebite,calculul poate fi si urmatorul:
25 de ani,7 luni si 6 zile + 8 luni somaj + 6 ani si 3 luni perioada suplimentara(stagiu aferent)la vechimea in munca = 33 de ani 6 luni si 6 zile de stagiu(total).Asa ar reiesi din cele postate.
Oricum ar fi indeplineste stagiul complet.