Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doua firme cu acelasi CUI (COD UNIC DE IDENTIFICARE)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doua firme cu acelasi CUI (COD UNIC DE IDENTIFICARE)

Se poate ca doua firme sa aibe acelasi CUI (COD UNIC DE IDENTIFICARE) si acelasi cont bancar?
Numai in cazul in care societate si-a schimbat denumirea este posibil acest lucru.
Rectific CUI (COD UNIC DE INREGISTRARE) la Registrul Comertului?
Da, dar daca exista ambele societati (SRL-uri)?
In acest caz, probabil ca este o situatie atipica. CUI-ul este unic pentru o singura societate, ceea ce este imposibil ca doua societati distincte sa aiba acelasi CUI.
Am inteles, cautand pe internet ca nu prea este legal sa ai 2 societati cu acelasi CUI, infiintate cam la aceeasi data.