avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doua firme cu acelasi CUI (COD UNIC DE IDENTIFICARE)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doua firme cu acelasi CUI (COD UNIC DE IDENTIFICARE)

Se poate ca doua firme sa aibe acelasi CUI (COD UNIC DE IDENTIFICARE) si acelasi cont bancar?
Cel mai recent răspuns: codrut_777 , utilizator 20:14, 20 Mai 2014
Numai in cazul in care societate si-a schimbat denumirea este posibil acest lucru.
Rectific CUI (COD UNIC DE INREGISTRARE) la Registrul Comertului?
Da, dar daca exista ambele societati (SRL-uri)?
In acest caz, probabil ca este o situatie atipica. CUI-ul este unic pentru o singura societate, ceea ce este imposibil ca doua societati distincte sa aiba acelasi CUI.
Am inteles, cautand pe internet ca nu prea este legal sa ai 2 societati cu acelasi CUI, infiintate cam la aceeasi data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum aflu date despre o firma? chinook chinook Buna ziua! Vreau sa dau in judecata, pentru neplata salariilor, firma la care am lucrat si de unde am plecat acum ceva timp. Va rog sa-mi spuneti cum pot afla ... (vezi toată discuția)
Vreau sa întreb dacă sa schimbat ceva nou pt firmele srl Jianu daniela Jianu daniela Sa schimbat cumva certificatul fiscal al firmelor srl .Sau trebui depuse alte acte pt a le înregistra din nou? (vezi toată discuția)
Schimbare denumire comodant ContSters61319 ContSters61319 Am un punct de lucru in spatiul al carui proprietar si-a schimbat denumirea din X in Y si implicit CUI-ul si J-ul. Trebuie sa fac prelungirea la Registrul ... (vezi toată discuția)