Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... donatie membru O.N.G.- urgent
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

donatie membru O.N.G.- urgent

O persoana fizica poate face donatii in O.N.G.-ul in care are are calitatea de membru?

Va multumesc!
Nu vad de ce nu ar putea.

Desi cred ca e mai corect ca suma respectiva de bani sa fie catalogata drept "cotizatie".
Veniturile asociatiilor sau federatiilor pot proveni din donatii, sponsorizari sau legate. Legea nu face distinctie de unde pot proveni aceste donatii , persoane fizice sau persoane juridice. In tacerea legii, consider ca o persoana fizica poate face donatii unui ONG.
Atenţie, la diferenţa dintre asociaţie şi fundaţie, căci cotizaţiile membrilor, din câte înţeleg eu nu intră la venituri în cazul fundaţiilor, decât al asociaţiilor.
Cred ca este vorba despre donatii si nu despre cotizatiile membrilor :)