avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... donatie membru O.N.G.- urgent
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

donatie membru O.N.G.- urgent

O persoana fizica poate face donatii in O.N.G.-ul in care are are calitatea de membru?



Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:24, 7 Mai 2009
Nu vad de ce nu ar putea.

Desi cred ca e mai corect ca suma respectiva de bani sa fie catalogata drept "cotizatie".
Veniturile asociatiilor sau federatiilor pot proveni din donatii, sponsorizari sau legate. Legea nu face distinctie de unde pot proveni aceste donatii , persoane fizice sau persoane juridice. In tacerea legii, consider ca o persoana fizica poate face donatii unui ONG.
Atenţie, la diferenţa dintre asociaţie şi fundaţie, căci cotizaţiile membrilor, din câte înţeleg eu nu intră la venituri în cazul fundaţiilor, decât al asociaţiilor.
Cred ca este vorba despre donatii si nu despre cotizatiile membrilor :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autofinantarea ong este obligatorie prin lege? Nicoleta12 Nicoleta12 Buna seara, Nicoleta este numele meu si sunt membra a unei organizatii tip ONG. As vrea sa stiu daca membrii inscrisi ai unei astfel de organizatii ar trebui ... (vezi toată discuția)
Contabilitate ong phill thomas phill thomas Bună seara! Aş dori nişte informaţii în legătură cu statutul unui ONG. - în ce situaţie se poate spune că un ONG are activitate economică sau ... (vezi toată discuția)
Sustinator garleanu garleanu Cine poate fi sustinator al unei asociatii sportive non profit si ce documente trebuie intocmite pentru inscrierea ca sustinator. (vezi toată discuția)