Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Ce coduri trebuie sa activez pentru confectionare de ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Ce coduri trebuie sa activez pentru confectionare de bijuterii si diferite decoratiuni?

Buna ziua,

Pentru confectionarea de bijuterii si decoratiuni din diferite materiale ce coduri CAEN trebuie activate?
In momentul de fata am activate urmatoarele:
1392 Fabricarea de articole confectionate din textile ...
1395 Fabricarea de textile netesute si articole din acestea ...
1396 Fabricarea de articole tehnice si industriale din textile
1512 Fabricarea articolelor de voiaj si marochinarie ...
1629 Fabricarea articolelor din lemn, fabricarea articolelor din pluta, paie si alte materiale vegetale impletite
1723 Fabricarea articolelor de papetarie
1729 Fabricarea altor articole din hartie si carton
2229 Fabricarea altor produse din material plastic
2341 Fabricarea articolelor ceramice pentru uz gospodaresc si ornamental
2599 Fabricarea altor articole din metal
3213 Fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similare
3299 Fabricarea altor produse manufacturiere
7410 Activitati de design specializat
8292 Activitati de ambalare

Mentionez ca folosesc materiale semifinite pentru confectionarea bijuteriilor care doar le asamblez. Acestea pot fi din metal, textile, lemn, ceramica, piele etc. Articolele decorative pot fi si ele din diferite materiale. De multe ori la cererea clientului: fete de masa brodate, huse, portofele, obiecte de ceramica, lemn, sticla pictate etc.

Pe alta parte mai folosesc folie adeziva (vinil) pentru realizarea de diferite decoratiuni, sabloane, materiale publicitare (decor vitrine, perete, auto etc.) si mai am activate urmatoarele:
1724 Fabricarea tapetului
7410 Activitati de design specializat

Intrabarea mea pana la urma este:
Daca au fost alese bine aceste coduri, sau unele nu sunt necesare? (Mie mi se par prea multe dar nu exista un cod special pentru Fabricarea de produse decorative)

Va multumesc
vferi, utilizator
Cred ca era suficient:

7410 Activităţi de design specializat
Această clasă include:
-design privind textilele, îmbrăcămintea, încălţămintea, bijuteriile, mobilă, decoraţiuni interioare, articole de modă, ca şi alte bunuri personale sau gospodăreşti
-design industrial, adică crearea şi dezvoltarea de planuri şi specificaţii ce optimizează utilizarea, valoarea şi aspectul produselor, inclusiv stabilirea/determinarea materialelor, mecanismelor, formelor, culorilor şi suprafeţelor finisate ale produselor, luând in considerare caracteristicile şi nevoile umane, siguranţa, precum şi preferinţele pieţei privind producţia, distribuţia, folosinţa şi întreţinerea acestor produse
-servicii ale designerilor graficieni
-activităţi ale designerilor de decoraţiuni interioare

Această clasă exclude:
-proiectarea şi programarea paginilor web, vezi 6201
-proiectarea în arhitectură, vezi 7111
-activităţi de proiectare în inginerie, adică aplicarea principiilor şi legilor fizice de inginerie în proiectarea
maşinilor, materialelor, instrumentelor, structurilor, proceselor şi sistemelor, vezi 7112