Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan!

Buna ziua! Acum o saptamana am fost depistat in trafic cu alcoolemie de 1 la mie.am fost oprit la aproximativ 25 de minute dupa consumul de bauturi alcoolice.Acum astept rezultatul probelor biologice, sunt sanse ca ele sa fie mai mici datorita faptului ca am fost oprit la scurt timp dupa?Nu am avut accident deci nici victime,fara antecedente,am cooperat cu organele de politie..in 14 ani de cand am permisul nu am avut decat o amenda pentru centura.Pot obtine din partea procurorului o amenda administrativa conform noului cod rutier?Sa apelez la serviciile unui avocat? Va multumesc!
in 14 ani de cand am permisul nu am avut decat o amenda pentru centura.

Nu are nicio legatura cu fapta prezenta.

Pot obtine din partea procurorului o amenda administrativa conform noului cod rutier?

Nu.Procurorii nu dau amenzi. Amenda administrativa o da polita iar cea penala instanta de judecata. In urma condamnarii cu suspendare sau primirii unei amenzi penale permisul se va anula.

Sa apelez la serviciile unui avocat?

Da.
cyan, moderator

"Prevazuta in t. IV, art. 91, C. pen., partea generala, sanctiune pe care o aplica instanta de judecata (procuror), in caz de inlocuire a raspunderii penale cu raspunderea care atrage a sanctiune cu caracter administrativ, daca sunt indeplinite conditiile prevzute de lege pentru aceasta inlocuire. Limitele amenzii sunt determinate de lege"...daca procurorul considera poate sa nu trimita dosarul in instanta si sa aplice aceasta amenda administrativa..are acest drept
politia aplica amenzi contraventionale
Daca ati avut in aerul expirat 1 g/l dupa 25 de minute dupa consumul de bauturi alcoolice foarte probabil va aflati pe curba ascendenta a alcoolemiei. Avand in vedere ca imbibatia alcoolica in sange este dubla sau chiar putin mai mare rezulta ca analizele vor indica o imbibatie de alcool in sange foarte mare. In asemenea conditii dosarul se va solutiona cu o condamnare, probabil cu suspendare. Dupa parerea mea, problema aplicarii unei amenzi penale este exclusa.
ing. Ioan Ciobanu
ddv82 a scris:

"Prevazuta in t. IV, art. 91, C. pen., partea generala, sanctiune pe care o aplica instanta de judecata (procuror), in caz de inlocuire a raspunderii penale cu raspunderea care atrage a sanctiune cu caracter administrativ, daca sunt indeplinite conditiile prevzute de lege pentru aceasta inlocuire. Limitele amenzii sunt determinate de lege"...daca procurorul considera poate sa nu trimita dosarul in instanta si sa aplice aceasta amenda administrativa..are acest drept

Ce aratati dvs este din codul vechi, conform legislatiei actuale procurorul nu mai poate dispune amenda administrativa.