avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cetatean american cu permis sedere poate cumpara teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cetatean american cu permis sedere poate cumpara teren intravilan in Ro?

Buna ziua,

Am postat azi o intrebare sub numele "Informed"…. intre timp am gasit legea cu privire la dreptul de proprietate asupra terenurilor intravilane. In mod specific, sotul meu detine cetatenie americana. Inteleg ca S.U.A face parte din ceea ce se numesc "statele terte"? Daca da, citesc din legea de mai jos ca, teoretic, poate detine pamant in Romania. (?)
Poate cineva sa imi spuna daca S.U.A are un tratat de reciprocitate cu Romania care sa permita fara piedici, achizitionatrea de teren intravilan de cate un cetateam american? Excerpt din lege mai jos:

"Cap. III
Dobândirea dreptului de proprietate asupra terenurilor de către cetăţenii străini, apatrizii şi persoanele juridice aparţinând statelor terţe

Art. 6 - (1) Cetăţeanul străin, apatridul şi persoana juridică aparţinând statelor terţe pot dobândi dreptul de proprietate asupra terenurilor, în condiţiile reglementate prin tratate internaţionale, pe bază de reciprocitate."
Cetateanul american nu poate dobandi teren in Romania decat prin mostenire sau daca are dubla cetatenie americana si romana. Permisul de sedere nu inseamna ca este cetatean roman. Dvs daca sunteti cetatean roman puteti dobandi teren iar dansul areun drept de superficie daca construiti ceva pe acel teren.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetatenii straini pot cumpara teren in romania? dragmar dragmar Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca cetatenii straini pot achizitiona teren in Romania si in ce conditii. Multumesc. Cu stima, (vezi toată discuția)
Drept achizitie proprietate ,cetateni straini kpas2005 kpas2005 Cetatenii straini ,membrii ue ,au dreptul de a cumpara teren intravilan?dar agricol?multumesc (vezi toată discuția)
Staniero poate cumpăra o casă cu teren / vilă în românia? AlbertoBianchi AlbertoBianchi Bună dimineața, eu sunt italian, aș cumpăra o vilă detașată în România. Legile din România permit achiziționarea de acest tip de proprietate pentru ... (vezi toată discuția)