Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Speta furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Speta furt

in cazul infractiunii de furt prevz. si ped. de art. 228 alin 1 din Cod Penal a unei tablete, procurorul poate dispune prevederile art. 138 alin. 1 lit j) obţinerea datelor generate sau prelucrate de către furnizorii de reţele publice de comunicaţii electronice ori furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului, altele decât conţinutul comunicaţiilor, reţinute de către aceştia în temeiul legii speciale privind reţinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de reţele publice de comunicaţii electronice şi de furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului din Cod de procedura penala?

Sincer,nu prea se intelege ce vrei !
Daca ar fi sa ma raportez la art.138 alin.1 lit.j din ncpp care zice ca :
,,1) Constituie tehnici speciale de supraveghere sau cercetare următoarele:
j) livrarea supravegheată''
Atunci ,procurorul are probe solide in vederea condamnarii respectivului ,conf art.228 din ncp!

potrivit art. 138 alin. 13 doar metodele de la alin. 1 lit a-e sunt masuri de supraveghere tehnica
Ma refeream la faptul ca daca trebuie sa indeplineasca conditiile lg 82/2012 art. 2 lit. e pct. 3 sau trebuie sa indeplineasca conditiile prevazute la art. 139 alin 1 din CPP. Pe cale de consecinta daca trebuie sa indeplineasca cond legii 82/2012, procurorul nu poate cere obţinerea datelor generate sau prelucrate de către furnizorii de reţele publice de comunicaţii electronice ori furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului, altele decât conţinutul comunicaţiilor, reţinute de către aceştia în temeiul legii speciale privind reţinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de reţele publice de comunicaţii electronice şi de furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului intrucat infractiune de furt nu este prevazuta de lege. In cazul in care trebuie sa indeplineasca conditille art. 139 alin 1 CPP, atunci procurorul poate cere obţinerea datelor generate sau prelucrate de către furnizorii de reţele publice de comunicaţii electronice ori furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului, altele decât conţinutul comunicaţiilor, reţinute de către aceştia în temeiul legii speciale privind reţinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de reţele publice de comunicaţii electronice şi de furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului intrucat in art. respectiv prevede expres ca se poate dispune in cazul infractiunilor contra patrimoniului.