Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilieri juridici - acces in profesie
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilieri juridici - acces in profesie

Ca jurist, ce trebuie facut (examene, atestate,etc) pentru a fi angajat consilier juridic? M-ar interesa , in special, angajarea la o firma particulara.
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Aveti mai multe variante:
1) negociati cu o firma particulara sa efectuati un stagiu de practica in interiorul si interesul respectivei firme, urmand ca ulterior sa incheiati si un contract de munca, de cateva saptamani voluntariatul/ practica se considera experienta profesionala, deci chiar daca nu va angajeaza tot ati fost in castig.... ONG-uri cauta foarte multi astfel de doritori.
2) sustineti un examen pentru o functie publica de debutant intr-o institutie publica ( nu este nevoie de experienta profesioanala ).... insa salariu este foooarte mic.
3) Depuneti la greu Cv-uri pe siturile de specializare ( cea mai grea varianta dupa parerea mea )

La mine a mers prima varianta.

Succes!