avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie amenda contraventionala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie amenda contraventionala

Buna ziua,
Am depus o contestatie la un proces verbal de contraventie. Acum am primit acasa de la instanta, o adresa prin care mi se solicita sa depun raspuns la intampinarea atasata insa in plic nu era decat adresa de inaintare.
Ce sa inteleg, ca a fost o eroare a instantei uitand sa puna si intampinarea sau intimata nu a depus intampinare ???
Faptul contestat de mine a fost ca eu am recunoscut fapta comisa insa dintr-o eroare a agentului constatator, respectiv faptul ca a calculat gresit jumatate din minimul amenzii, nu am putut beneficia de aceasta facilitate legala.
Va multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Mai 2014
s.stefan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 12:07, 1 Iunie 2014
Bună ziua,

Întâmpinarea trebuia să fie atașată. Puteți să o consultați la dosar.
Eu inteleg ca aveau obligatia sa mi-o comunice la domiciliu. Altfel ce rost are aceasta adresa????
Acum sa fac 500 km sa o consult si sa formulez raspuns in termenul de 10 zile acordat?
Va multumesc!
s.stefan a scris:

Eu inteleg ca aveau obligatia sa mi-o comunice la domiciliu. Altfel ce rost are aceasta adresa????
Acum sa fac 500 km sa o consult si sa formulez raspuns in termenul de 10 zile acordat?
Va multumesc!


Solicitati in scris sa vi se comunice si intampinarea
ing. Ioan Ciobanu
Bineînțeles că există și varinta de a solicita instanței să vă comunice întâmpinarea. Consultarea dosarului ar fi simplificat lucrurile dacă instanța se afla în orașul în care locuiți.
Instanta e la 400 km distanta... dar repet, ei au scris: ,, Va inaitam alaturat intampinarea si aveti obligatia sa formulati raspuns in termen de 10 zile..."

Alte discuții în legătură

cum raspund la comunicare adresa de la judecatorie? marimarimari marimarimari Buna seara, am depus la judecatorie o cerere de anulare a unui PV de la CNADNR. Am primit o amenda deoarece actualul proprietar al masinii mele nu a ... (vezi toată discuția)
Comunicarea intampinarii intr-un proces cu politia rutiera cyan cyan In cazul depunerii plangerii impotriva procesului verbal intocmit de politia rutiera pentru savarsirea unei contraventii se trimite acasa intampinarea facuta ... (vezi toată discuția)
Hotarare de suspendare a judecarii unei plangeri contraventionale impotriva cnadnr monicaliliana monicaliliana in data de 26.04.2012 mi-au fost afisate la domiciliu, conform procedurii si in termenul legal 7 p.v.c.c. incheiate de CNADNR pe care le-am contestat intrucat ... (vezi toată discuția)