Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie amenda contraventionala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie amenda contraventionala

Buna ziua,
Am depus o contestatie la un proces verbal de contraventie. Acum am primit acasa de la instanta, o adresa prin care mi se solicita sa depun raspuns la intampinarea atasata insa in plic nu era decat adresa de inaintare.
Ce sa inteleg, ca a fost o eroare a instantei uitand sa puna si intampinarea sau intimata nu a depus intampinare ???
Faptul contestat de mine a fost ca eu am recunoscut fapta comisa insa dintr-o eroare a agentului constatator, respectiv faptul ca a calculat gresit jumatate din minimul amenzii, nu am putut beneficia de aceasta facilitate legala.
Va multumesc!
s.stefan, utilizator
Bună ziua,

Întâmpinarea trebuia să fie atașată. Puteți să o consultați la dosar.
Eu inteleg ca aveau obligatia sa mi-o comunice la domiciliu. Altfel ce rost are aceasta adresa????
Acum sa fac 500 km sa o consult si sa formulez raspuns in termenul de 10 zile acordat?
Va multumesc!
s.stefan a scris:

Eu inteleg ca aveau obligatia sa mi-o comunice la domiciliu. Altfel ce rost are aceasta adresa????
Acum sa fac 500 km sa o consult si sa formulez raspuns in termenul de 10 zile acordat?
Va multumesc!

Solicitati in scris sa vi se comunice si intampinarea
ing. Ioan Ciobanu
Bineînțeles că există și varinta de a solicita instanței să vă comunice întâmpinarea. Consultarea dosarului ar fi simplificat lucrurile dacă instanța se afla în orașul în care locuiți.
Instanta e la 400 km distanta... dar repet, ei au scris: ,, Va inaitam alaturat intampinarea si aveti obligatia sa formulati raspuns in termen de 10 zile..."