Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acordul celuilalt parinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acordul celuilalt parinte

Buna ziua. Am divortat acum ceva timp si apoi m-am recasatorit. Din prima casatorie am o fata, acum in varsta de opt ani. La divort sotul a fost de acord ca fata sa stea la mine si a fost emisa o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila in acest sens. Nu am stabilit nici un orar de vizitare a copilului, fiind de acord amandoi ca trebuie sa stea si la mami si la tati. Fostul sot se afla in Anglia, iar actualul sot este plecat si el in strainatate la munca. As dori pe perioada verii sa duc fata la fostul sot, iar daca ii place acolo, sa ramana acolo. Asta ar insemna cumva sa dau custodia fostului sot, sa aibe el acolo grija de ea, sau tutela? Nu stiu exact ce si cum se face. Si ca sa o scot din tara am nevoie de acordul si fostului si actualului sot?, (avand in vedere ca amandoi sunt in strainatate? )De la fostul sot mai este nevoie odata ce am hotararea aceea definitiva si irevocabila?
In ce an s-a dat hotararea cu minorul?
La 1 ianuarie 2012
Fiind pe noua lege va trebuie acordul tatalui pentru a iesi din tara cu minorul.
Ce treaba are actualul sot cu copilul dvs ? Va trebuie acordul tatalui ei.
Asta ar insemna cumva sa dau custodia fostului sot, sa aibe el acolo grija de ea, sau tutela?

Nu, inseamna ca o lasati in vizita. Daca vreti sa ii schimbati domiciliul la tata, va trebuie si act in acest sens, o alta hotarare judecatoreasca, care se poate da rapid daca parintii sunt de acord.
Va multumesc pentru raspunsuri.