avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Regimul juridic al sucursalei
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Regimul juridic al sucursalei

Sunt intr-un litigiu cu o societate comerciala.
Prin procedura somatiei de plata am obtinut ordonanta prin care SC XXX Deva a fost obligata la plata, ordonanta investita cu formula executorie.
Problema este ca in ordonanta respectiva nu se mentioneaza faptul ca SC XXX Deva este sucursala a SC XXX SA Bucuresti.
Am inceput executarea silita impotriva SC XXX - Sucursala Deva, dar, am constatat ca bunurile pe care aceasta le folosea erau mentionate ca bunuri apartinand soietatii mama din Bucuresti.
Totusi executorul judecatoresc a pus sechestru pe un mijloc fix-care apartine societatii din Bucuresti.
As dori sa stiu :
1. ce valoare are sechestrul pus pe bunul respectiv? Pot trece la valorificarea acestuia?
2. ce ar trebui sa fac pentru a obtine executarea silita si impotriva bunurilor apartinand societatii din Bucuresti ? Trebuie sa deschid un nou proces - daca da ce ar trebui sa fac?
3. in cazul in care fac o cerere de completare a ordonantei, in care sa se mentioneze faptul ca SC XXX Deva este sucursala a Sc XXX SA Bucuresti - lucru pe care l-am mentionat in cererea de emitere a ordonantei care sa contina somatia de plata - ma pot indrepta si imoptriva bunurilor apartinand acestei societati sau pot sa ma indret in baza titlului executoriu pe care il detin ?
va multumesc!
Problema e oarecum complicata, datorita faptului ca sucursala asa cum este ea definita de L. 31/1990 republicata, nu are personalitate juridica.
Normal era sa chemi in judecata atat societatea mama cat si sucursala.
Totusi cred (parere personala) ca titlul obtinut impotriva sucursalei poate fi folosit si impotriva societatii mama, aceasta avand defapt personalitate juridica, sucursala fiind echivalentul punctului de lucru.
Trebuia sa chemi in judecata sucursala prin societatea mama. Debitorul poate tergiversa executarea silita prin contestatie la executare.
Alte pareri?

astept si alte opinii.
atita vreme cit sucursala nu a invocat lipsa calitatii procesuale pasive la judecata pe fond a litigiului, parerea mea este ca nu o poate invoca in contestatia la executare, daca a folosit calea actiunii in anulare impotriva somatiei de plata. Daca nu a folosit-o, poate invoca in cadrul contestatiei aparari de fond impotriva titlului executoriu ( solutia a fost adoptata in practica desi este oarecum "contra naturii" ).
Problema se pune astfel : sucursala neavand personalitate juridica, a contractat obligatii pentru si in numele societatii mama, astfel ca hotarirea este opozabila acestei societati.
Toata treaba se rezolva simplu printr-o cerere de lamurire a intelesului titlului executoriu, indreptata la instanta care a pronuntat titlul executoriu, care sa lamureasca daca aceasta hotarire este opozabila societatii mama. Eu cred ca raspounsul instantei va fi afirmativ.
Banuiesc ca acest lucru poate fi rezolvat si in cadrul contestatiei promovate de soc. mama, cu conditia ca competenta ( cacofonie juridica ???) de solutionare a acestei din urma contestatii sa revina instantei care a pronuntat somatia de plata.

Alte discuții în legătură

Termen pt contestatia la executare alexandra.a1404 alexandra.a1404 Caz: Se face executarea unor drepturi pe baza unei hotariri judecatoresti definitive, fara a se trimite somatie la sediul firmei. Societatea afla de aceasta ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare galati galati buna ziua, am o rugaminte, imi puteti spune va rog cand trebuia formulata o contestatie in anulare prima data cand s-a primit somatia sau se poate si ... (vezi toată discuția)
Executare sucursala soc. de asigurare jamesbond12 jamesbond12 Avem un dosar de executare deschis intre 2 soc. de asigurare. debitorul isi are sediul in alt judet decat Bucuresti. Sucursala din Bucuresti are bunuri si ... (vezi toată discuția)