Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Factura Apa Nova
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Factura Apa Nova

Buna ziua,
In ultimul timp factura de la apa nova vine cu foarte multi mc, si am dori sa eliminam
prezumtia ca avem pierderi.
Va rugam sa ne sfatuiti la cine sa apelam(expert) sa verifice starea retelei de apa.
Va multumim!
Anterior apelarii la serviciile unui expert ,este necesar ca presedintele de asociatie/comitetul executiv sa verifice individual apometrele individuale,sa verifice instalatia din subsolul tehnic al imobilului
In multe asociatii exista diferente intre factura si total index comunicati lunar de proprietari-diferenta datorata diferentei de clasa de precizie intre apometrul de facturare si apometrele individuale
Incercat sa faceti o citire a apometrelor de interior (in apartamente-) la data cand citeste
apometru general Apa Nova (sau pe cine aveti) La noi se face in prima zi de luni a saptamanii la fiecare inceput de luna. Daca aveti si alti consumatori trebuiesc cititi si acestia.
Dupa aceasta operatiune puteti sa apelati la furnizor in scris.Exista un aparat cu ajutorul caruia se verifica daca este sparta conducta pe traseu.Sau puteti opri apa si verificati daca
apometru inregistreaza.
Buna ziua,
se face verificarea apometrelor din 3 in 3 luni si nu am constatat diferente intre ce arata aparatele si ce comunica proprietari. Diferenta intre apometrele de apartament (suma ) si ce este trecut de apa nova pe factura este cam mare(dublu) si asta nu cred ca este data de clasa de precizie.
Vedeti daca nu s-a schimbat data de citire a bransamentului fata de perioada pe care o considerati mai convenabila, cand nu aveati atatea pierderi.

In caz ca a ramas aproximativ aceeasi data de citire, atunci puteti solicita furnizorului sa faca o verificare a contorului de bransament.
Nu avem aceasta problema, de acea rugam sa ni se spuna unde putem gasi un expert care cu sau fara aparat cu ajutorul caruia se verifica daca este sparta conducta pe traseu sa vedem tehnic daca am avem pierderi in retea.