Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calcul pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calcul pensie intretinere

buna ziua.am revenit cu problema mea in care am o nelamurire:venitul meu pe luna iulie: net 1040,sup 78,tichete 215...aug;net 811,tichete 65...sept:net 1080,suplimentar 118,tichete 206...oct:net 1033,sup 71.tichete 206...noi;net 1767,sup 215,prime 540,tichete215,,,dec:net 1143,sup 159,tichete 178,,,.

dupa calculul facut de instanta detin o medie de 1147 ron din care rezulta marirea pensiei de la 515 la 260 ron.pe linga care trebuie sa mai platesc 110 ron cea dea doua pensie total 370 de ron lunar.dupa calculul meu nu iese media 1147.260 ron o patrime din net impreuna cu cei 110 sau fara aceasta suma, astept parerea dumneavoastra
Pentru a primi un raspuns pertinent, redati exact ce a retinut instanta, cand a stabilit pensia si consultati-va si cu avocatul dvs., facand aceste calcule impreuna.

In cazul in care apreciati ca exista o eroare de calcul, exercitati-va dreptul de a ataca hotararea cu pricina.
am facut aceste calcule impreuna cu avocatul meu,am facut recurs si am primit raspuns ca a fost respinsa pe motiv ca instanta a calculat bine venitul net.din aceasta cauza am apelat la dumneavoastra.
S-a ajuns la acest calcul adunand numai salariul net, ar veni 1146, nu s-au luat in calcul suplimentele, prima si tichetele.
Mai departe nu inteleg cum e cu marirea de la 515 la ...260.
scuze.greseala este a mea e suma de 51,5 ron la 260 ron.va multumesc pentru amabilitatea de a raspunde la mesajul meu.dupa calculul meu venitul total pe 6 luni este de 6883 din care scadem primele si orele suplimentare si media este de 950 lunar fara sa mai scad valoarea tichetelor de masa. sa presupunem ca instanta a calculat bine suma de 1147 media lunara.1147 impartit la o patrime pentru 2 copii = 286.75 din care suma de 260 merge doar la un copil celalalt ramane cu 26.75?pentru celalalt trebuie sa platesc suma de 110 ron.:260+110=370 ron sau daca scad va rog sa ma iertati pentru aceste calcule dar chear nu inteleg cum sa calculat.va rog explicatimi,multumesc
nell12324, utilizator
1147 si .. care 1/4 pt 2 copii ? Pt 2 copii platiti 33/%, adica 1/3, 1/6 pt fiecare, 190 de lei aproximativ.
Nu vreti sa ziceti mai exact care e situatia cap coada ? incepeti cu cati copii aveti..2.. pt unul platiti pensie si altul locuieste cu dvs?
sa recapitulam venitul
1040 +811+1080+ 1033+ 1767+ 1143+=6874:6=1145,67
In opinia mea trebuia sa va puna si tichetele de masa, ceea ce mai inseamna inca 180 lei lunar.
In realitate venitul dvs net lunar a fost in ultimele 6 luni de 1523,34, pt 2 copii, pensie ar fi trebuit sa alocati 507 lei , iar unui copil -acelui copil caruia ii si plati efectiv, ar trebui sa ii dati 253, 89. Pana la urma, instanta nu a hotarat o suma deplasata raportata la venitul dvs. Oricum, puteti ataca hotararea.
Dadeati 51 de lei pt intretinerea unui copil ? nu era cam mult ?
gi-jane2, moderator