Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariu in prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariu in prenatal

Buna ziua,lucrez la o firma ca secretara, din 21februarie am intrat in prenatal, banii ii primim in doua ture, 1200 lei am salariul brut, am primit avansul si mi-a calculat 85% banii astia, am primit 510 lei, da eu consider ca nu e ok atata timp cat nu am fost toata luna in prenatal, cati banuti ar trebui sa primesc?
Pentru cele 6 zile (lucratoare) de concediu prenatal, indemnizatia ar fi aproximativ urmatoarea (calcul fara zecimale):

Suma veniturilor: 1200 lei x 6 luni = 7200
Numar total zile lucratoare (august 2015 - ianuarie 2016) = 126 zile
MZBC (media zilnica a bazei de calcul) = 7200/126= 57 lei
Indemnizația zilnica a concediului de maternitate= MZBC x 85% = 57 lei x 85%= 48 lei
Indemnizatie „bruta” pentru cele 6 zile lucratoare de prenatal aferente lunii februarie = 48 lei x 6 zile = 288 lei
Contributie la asigurarile sociale de stat ce se scade din cuantumul indemnizatie brute: 98 lei (pentru intreaga luna)/ 21 zile lucratoare februarie x 6 zile de concediu prenatal in februarie = 98 lei/ 21 zile x 6 zile =
28 lei
Indemnizație „neta” = indemnizatie „bruta” - contributie la asigurarile sociale de stat = 288 lei - 28 lei = 260 lei

Deci pentru cele 6 zile de prenatal indemnizatia ce vi se cuvine ar fi de 260 lei. Pentru restul de 15 zile lucratoare vi se cuvine salariul proportional.

Primiti cumva tichete de masa, ati efectuat ore suplimentare sau ati primit o prima (bonificatie) in cursul lunii februarie? Din mesajul dvs. inteleg ca cei 510 lei reprezinta avansul. Este corect?

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Da, cei 510 lei reprezinta avansul, dar sefii mei mi-au calculat 85% din salariul brut ca si cum as fi fost toata luna in prenatal, adica la rest de plata as mai primi inca 510 lei si eu consider ca pentru zilele in care am lucrat sa imi primesc salariul aferent orelor lucrate plus banii care mi se cuvin pe cele 6 zile de prenatal calculate cu 85 %.Tichete de masa nu primesc, ore suplimentare nu am facut, alte bonificatii nu am primit si banii au fost impartiti in parti egale in fiecare luna. Am primit si statul de plata CM suportat CCI pentru 6 zile e trecut 286 lei,am lucrate 15 zile,8 ore pe zi, 120 ore , venit brut realizat 1143lei, venituri salariale 857;Salariu aveam 1200 brut 1200 net.
boianjicov, utilizator
Salariul dvs. brut de 1200 lei s-ar fi realizat integral daca in luna februarie ati fi lucrat 168 ore. Insa pentru 120 de ore lucrate (15 zile), salariul brut realizat este de 1200 lei / 168 ore x 120 ore = 857 lei. Acestei sume i se adauga indemnizatia de concediu prenatal de 286 lei, deci obtineti exact venitul brut realizat de 1143 lei.

Dar aceste sume se trateaza diferentiat din punct de vedere al prelevarilor cu caracter social si fiscal:

- pentru indemnizatia aferenta celor 6 zile de concediu prenatal se achita numai contributia la asigurarile sociale de stat (pensie) in suma de 28 lei (conform calcul anterior), ramanand o indemnizatie "neta" de 286-28 lei = 258 lei (2 lei diferenta comparativ cu ceea ce va calculasem eu in postul anterior)

- pentru cei 857 lei reprezentand salariu brut realizat aferent celor 15 zile lucrate se achita contributiile sociale la asigurarile sociale de stat, asigurarile de sanatate si fondul de somaj. Suma care ramane este venit impozabil, din care se scade impozitul pe salarii in cuantum de 16%. In aceste conditii, salariu net pentru cele 15 zile lucrate este de aproximativ 650 lei (tinand cont si de deducerea personala).

- venitul dvs. net aferent lunii februarie ar fi in acest caz de aproximativ 650 lei+258 lei = 908 lei (mai mare decat salariul net corespunzator unui salariu brut de 1200 lei ce vi s-ar fi cuvenit daca ati fi muncit intreaga luna).

In cazul in care indemnizatia v-ar fi fost calculata pentru o luna intreaga, cuantumul acesteia ar fi fost de 1200 lei x 6 luni/ 126 zile x 85% x 21 zile lucratoare - 98 lei = 922 lei.

In ambele circumstante, nici cuantumul de 902 lei si nici cel de 922 lei nu sunt suficiente pentru ca dvs. sa primiti 510 lei avans si 510 lei decontare, ceea ce ar totaliza un venit net aferent lunii februarie de 1020 lei. Undeva este asadar o eroare, pe care nu o exclud a imi apartine dat fiind faptul ca am facut calculele manual si nu am utilizat rotunjiri.

Aveti cumva fluturasul in care este scris restul de plata? Nu cumva sa va fi platit 510 lei avans si diferenta sa ramana aproximativ 400 lei (398 lei daca iau in considerare calculul meu).
Pe statul de plata apare la rest de plata 912 lei. La interviu mi s-a spus ca salariul este de 1200 lei net, cand am vazut contractul imi aparea 1200 lei brut,cand am intrebat cum e posibil mi s-a spus ca chiar daca scrie ca e brutul 1200 si in mana tot atata voi primi, la noi totul e posibil... La primirea avansului mi s-a calculat 85% din cei 600 lei ce ii primeam de obicei la avans. Eu mi-am calculat:

1200 lei : 168 ore/luna=7,14 lei/ora

120 ore lucrate/februarie x 7,14=856,80 lei

48 ore prenatal x 7,14=342,72 lei ore platite normal

342,72 x 85 %=291,31

Total 856,80+291,31=1148,11 lei

Deci pe langa cei 510 lei ar mai trebui sa primesc 638,11 lei.
boianjicov, utilizator
Din ceea ce spuneti este o situatie mai mult decat incurcata din punctul meu de vedere, in primul rand pentru ca salariul brut nu poate coincide valoric cu cel net, decat daca diferenta se acorda prin o serie de canale ce se subscriu economiei "gri". In cazul in care acest lucru se intampla, diferenta de bani pe care o primiti neoficial nu va este de folos la calculul indemnizatiilor (si nici pe viitor, in ceea ce priveste cuantumul pensiei). Ca sa aveti un salariu net de 1200 lei fara tichete sau alte bonificatii, venitul salarial brut ar fi in jurul sumei de 1650 lei. Cert este ca indemnizatia aferenta celor 6 zile v-a fost calculata la un salariu brut de 1200 lei.

Avand in vedere faptul ca ati spus anterior ca venitul brut realizat a fost de 1143 lei, suma de 912 lei din statul de plata (care este foarte apropiata de suma calculata de mine, respectiv 908 lei) consider ca nu poate fi decat total drepturi nete aferente intregii luni februarie, deci nu suma ramasa dupa plata avansului de 510 lei. Oricum, nu ar avea cum sa va calculeze 85% din valoarea obisnuita a avansului si sa considere suma rezultata ca fiind indemnizatie, considerentele fiind doua: 1. numarul de zile de concediu prenatal; 2. metodologia specifica de calcul a indemnizatiei.

Ar fi util ca din punctul meu de vedere sa va uitati pe fluturasul de salariu, nu pe stat. Pe fluturas trebuie sa figureze in mod explicit: avans si rest de plata.