Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cât salariu trebuia sa iau pe Februarie ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cât salariu trebuia sa iau pe Februarie ?

Va rog sa-mi Spune-ți cât salariu trebuia sa iau pe luna Februarie ,in ultimele 12 luni am luat 1350 in mâna si in cartea de munca am 1500 ,precizez ca sunt in concediu medical deoarece prezint sarcina cu risc si am si fost spitalizata o săptămâna in Februarie,mulțumesc anticipat!
chiar daca in luna februarie aveti 1450 salariu pentru plata concediului medical se va face media veniturilor brute relzate in ultimele 6 luni la care se aplicaun procent de 85% si se inmulteste cu nr.zile lucratoare concediu medical/maternitate
85 % sau depinde de cod indemnizatie acordat pe concediu medical ....poate fi 75-85-100%
Rapița a scris:

Va rog sa-mi Spune-ți cât salariu trebuia sa iau pe luna Februarie ,in ultimele 12 luni am luat 1350 in mâna si in cartea de munca am 1500 ,precizez ca sunt in concediu medical deoarece prezint sarcina cu risc si am si fost spitalizata o săptămâna in Februarie,mulțumesc anticipat!

La un salariu brut de 1500 lei (difera de salariul realizat, trebuie sa va uitati in fluturas, pentru ca la un salariu net de 1350 lei nu corespunde un salariu brut de 1500 lei), pentru o sarcina cu risc pentru care presupun ca vi s-a acordat concediu medical cu cod 01, indemnizatia de incapacitate temporara de munca pentru o luna intreaga de concediu medical (22 de zile lucratoare) este aproximativ (suma ce urmeaza este minima. Estimez diferente in plus de pana in 50 lei):

[(6 luni x 1500 lei)/ 126 zile x 75%] x 22 zile - 98 lei (contributia la asigurarile sociale de stat) = 1080 lei

Pentru un salariu net de 1350 lei corespunde un venit brut in suma de aproximativ 1871 lei. In acest caz, indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca pentru o luna intreaga de concediu medical (similar exemplului de mai sus), ar fi:

[(6 luni x 1871 lei)/ 126 zile x 75%] x 22 zile - 98 lei (contributia la asigurarile sociale de stat) =
1372 lei

Intrucat nu ati precizat care este tipul de concediu medical de care beneficiati, in cazul in care sunteti in concediu prenatal (concediu de maternitate - concediu de sarcina si lehuzie), singura modificare in exemplul de mai sus tine de procent, acesta fiind de 85% pentru un concediu cu cod 08.
Va mulțumesc din suflet !!! Totuși ma întreb de ce eu am primit doar 655.00 RON total??
Concediu medical de sarcina ,nu lauzie,am FOR 26 sapt de sarcina,precizez ca înainte de internarea in spital nu am avut nuci o zi de concediu medical in ultimele 12 luni ,iar salariul brut este mai mare de 1500 ,eu am scris "in mare" dar văd ca si așa ar fi trebuit sa primesc mai mult de atat