avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cât salariu trebuia sa iau pe Februarie ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cât salariu trebuia sa iau pe Februarie ?

Va rog sa-mi Spune-ți cât salariu trebuia sa iau pe luna Februarie ,in ultimele 12 luni am luat 1350 in mâna si in cartea de munca am 1500 ,precizez ca sunt in concediu medical deoarece prezint sarcina cu risc si am si fost spitalizata o săptămâna in Februarie,mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Oana_Pascu , utilizator 07:55, 25 Martie 2017
chiar daca in luna februarie aveti 1450 salariu pentru plata concediului medical se va face media veniturilor brute relzate in ultimele 6 luni la care se aplicaun procent de 85% si se inmulteste cu nr.zile lucratoare concediu medical/maternitate
85 % sau depinde de cod indemnizatie acordat pe concediu medical ....poate fi 75-85-100%
Rapița a scris:

Va rog sa-mi Spune-ți cât salariu trebuia sa iau pe luna Februarie ,in ultimele 12 luni am luat 1350 in mâna si in cartea de munca am 1500 ,precizez ca sunt in concediu medical deoarece prezint sarcina cu risc si am si fost spitalizata o săptămâna in Februarie,mulțumesc anticipat!


La un salariu brut de 1500 lei (difera de salariul realizat, trebuie sa va uitati in fluturas, pentru ca la un salariu net de 1350 lei nu corespunde un salariu brut de 1500 lei), pentru o sarcina cu risc pentru care presupun ca vi s-a acordat concediu medical cu cod 01, indemnizatia de incapacitate temporara de munca pentru o luna intreaga de concediu medical (22 de zile lucratoare) este aproximativ (suma ce urmeaza este minima. Estimez diferente in plus de pana in 50 lei):

[(6 luni x 1500 lei)/ 126 zile x 75%] x 22 zile - 98 lei (contributia la asigurarile sociale de stat) = 1080 lei

Pentru un salariu net de 1350 lei corespunde un venit brut in suma de aproximativ 1871 lei. In acest caz, indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca pentru o luna intreaga de concediu medical (similar exemplului de mai sus), ar fi:

[(6 luni x 1871 lei)/ 126 zile x 75%] x 22 zile - 98 lei (contributia la asigurarile sociale de stat) =
1372 lei

Intrucat nu ati precizat care este tipul de concediu medical de care beneficiati, in cazul in care sunteti in concediu prenatal (concediu de maternitate - concediu de sarcina si lehuzie), singura modificare in exemplul de mai sus tine de procent, acesta fiind de 85% pentru un concediu cu cod 08.
Va mulțumesc din suflet !!! Totuși ma întreb de ce eu am primit doar 655.00 RON total??
Concediu medical de sarcina ,nu lauzie,am FOR 26 sapt de sarcina,precizez ca înainte de internarea in spital nu am avut nuci o zi de concediu medical in ultimele 12 luni ,iar salariul brut este mai mare de 1500 ,eu am scris "in mare" dar văd ca si așa ar fi trebuit sa primesc mai mult de atat

Alte discuții în legătură

Concediu medical Stefanaana Stefanaana Buna ziua! Sunt insarcinata si am intrat in concediu medical din 18.07.2016 - 07.09.2016 boala obisnuita cod 01, din 08.09.2016 am intrat in prenatal cod 08. ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal iulian1983 iulian1983 Buna seara ,imi cer scuze pt asemanarea subiectului meu cu un altul insa as vrea un raspuns concret pe cazul meu deoarece am avut un conflict de idei sa zicem ... (vezi toată discuția)
Concediu medical risc sarcina Sarah10 Sarah10 Buna ziua . Va rog frumos sa imi spuneti cum se calculeaza concediul medical risc de sarcina (75% din brut mi s-a spus , la care se adauga nu stiu ce impozite ... (vezi toată discuția)