avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical risc sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical risc sarcina

Buna ziua . Va rog frumos sa imi spuneti cum se calculeaza concediul medical risc de sarcina (75% din brut mi s-a spus , la care se adauga nu stiu ce impozite si plafonare) . Am sunat la 2 ministere si o casa de sanatate si nimeni nu imi poate spune concret daca se impoziteaza, ce impozite se platesc si care este valoarea lui ? Precizez ca venitul brut este 2250 ron. Va multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Sarah10 , utilizator 10:04, 18 Aprilie 2016
Presupunand ca prima zi de concediu de risc maternal este in luna martie a.c., indemnizatia ce va revine pentru o luna intreaga (in cazul de fata luna martie) se calculeaza conform celor expuse mai jos.

1. Baza de calcul a indemnizatiei este reprezentata de veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare intrarii in concediu: februarie 2016, ianuarie 2016, decembrie 2015, noiembrie 2015, octombrie 2015, septembrie 2015.

Suma veniturilor brute este deci 2250 lei x 6= 13500 lei

2. Numarul total al zilelor lucratoare din baza de calcul este 126.

3. Media zilnica a bazei de calcul: suma veniturilor: numarul total de zile lucratoare = 13500:126 zile=107,14 lei

4. Indemnizatia zilnica aferenta concediului de risc maternal: media zilnica a bazei de calcul x 75% (procentul care vi s-a comunicat si care este corect) = 107,14 lei x 75% = 80,35 lei

5. Indemnizatia de risc maternal aferenta intregii luni martie: Indemnizatia zilnica x numarul de zile lucratoare din luna martie = 80,35 lei x 23 zile = 1848,05 lei

6. Contributie CAS aferenta unei luni intregi de concediu de risc maternal (10,5% aplicabil la suma minimă asigurată prin Contractul de Asigurare Socială încheiat cu CNAS, respectiv 35% din venitul salarial mediu brut prognozat pentru anul 2016 = 2861 lei): aproximativ 98 lei.

7. Indemnizatie „in mana”: cuantum indemnizatie determinat la pct. 5 - contributie CAS (98 lei pentru o luna intreaga) = 1848,05 lei - 98 lei = 1750,05 lei

În cazul in care prima zi de concediu de risc maternal nu coincide cu prima zi din luna, calculele se refac proportional: indemnizatia zilnica aferenta concediului de risc maternal se inmulteste cu numarul de zile lucratoare in care ati beneficiat de concediu medical, iar din rezultat se scade valoarea proportionala a a contributiei CAS (98 lei: numarul total de zile lucatoare din luna respectiva x numarul de zile lucratoare din respectiva luna in care sunteti in concediu de risc maternal).
Ultima modificare: Miercuri, 9 Martie 2016
Oana_Pascu, utilizator
Indemnizatia de risc maternal nu se impoziteaza, deci tot ce platiti este acea contributie la CAS.
Va multumesc frumos !
Buna ziua

Stimata doamna Oana Pascu ati fost foarte draguta si m-ati ajutat cu informatiile referitoare la concediul medical. Din pacate , suma primita de la anagajatorul meu nu corespunde sumei calculate de d-voastra. intradevar, prima zi de concediu a fost 1 februarie a.c , nu martie , am omis din pacate sa specific, dar suma pe care mi-au dat-o este de 1300 RON si nu 1750 RON ! D-voastra credeti ca este ok ? Ar trebui sa solicit un fluturas ceva ? In conditiile in care indemnizatia pentru cresterea copilului va fi 85 % din venituri pentru 2 ani , ( sa speram) conteaza orice banut.
Va multumesc din suflet !
Calculul se face conform indicatiilor primite in mesajele anterioare.

venituri brute 6 luni anterioare = 2250 x 6 = 13500
zile lucrate 6 luni anterioare = 126
media zilnica = 13500 : 126 = 107.14

Indemnizatie februarie 2016 = 107.14 x 21 zile x 75% = 1687 lei
Se retine doar CAS = (2681 x 35%) x 10.5% = 99 lei

Rest de plata = 1687 - 99 = 1588 lei corect

Angajatorul v0a retinut si impozitul de 16%, ceea ce nu este corect:
1588 x 16% = 254
Rest de plata = 1588 - 254 = 1334 lei incorect

Codul fiscal prevede urmatoarele:

ART. 62 - Venituri neimpozabile

În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
....
c) indemnizațiile pentru: risc maternal, maternitate, creșterea copilului și îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;



Solicitati angajatorului sa va restituie impozitul retinut din cauza necunoasterii legii.

Alte discuții în legătură

Calcul concediu de risc maternal Agripin Agripin Ma puteți ajuta va rog cu calculul unui concediu de risc maternal ? Salariul brut pe luna octombrie a fost 2200, iar din noiembrie a fost 2520. Mulțumesc (vezi toată discuția)
Baza calcul cm sarcina si lauzie la a doua sarcina Nko_kiss Nko_kiss Buna ziua, As dori sa aflu cum se calculeaza CM risc materna si sarcina si lauzie la al doilea copil? Mentionez faptul ca dupa cei doi ani de stat ... (vezi toată discuția)
Baza de calcul concediu pre si postnatal AndreescuAlina AndreescuAlina Buna ziua! Imi puteti spune cum se calculeaza salariul in timpul concediului pre si postnatal? am anumite dubii de cum mi s-a calculat la locul de munca! In ... (vezi toată discuția)