Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie

Buna ziua,un cuplu vrea sa se casatoreasca in Bucuresti,unul din localitatea Craiova(cu domiciliu in buletin),altul in Targu Neamt(in buletin ),ambii locuiesc cu chirie in Bucuresti,ce trebuie sa faca pentru a se casatori aici,le trebuie mutatie?
Dar daca se casatoresc in una din localitatile mentionate ? Care sunt procedeele?
Multumesc!
Pot incheia casatoria si in Bucuresti, dar in anumite conditii

Noul cod civil
SECŢIUNEA a 2-a
Formalităţile pentru încheierea căsătoriei
Art. 279
Locul încheierii căsătoriei
(1) Căsătoria se celebrează de către ofiţerul de stare civilă, la sediul primăriei.
(2) Prin excepţie, căsătoria se poate celebra, cu aprobarea primarului, de către un ofiţer de stare civilă de la o altă primărie decât cea în a cărei rază teritorială domiciliază sau îşi au reşedinţa viitorii soţi, cu obligativitatea înştiinţării primăriei de domiciliu sau de reşedinţă a viitorilor soţi, în vederea publicării.

Aici e vorba de primarul sector

Daca vreti neaparat sa va casatoriti in Bucuresti cereti-i proprietarului sa va faca contract de comodat (asta e folosinta gratuita, nu trebuie inregistrat la ANAF sau autentificat la notar) macar pentru 6 luni ca sa va puteti face viza de resedinta pentru aceeasi perioada.
In opinia mea o astfel de cerere nu va fi aprobata.