Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Remuneratie/ incadrare salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Remuneratie/ incadrare salarizare

Buna ziua. Intrebarea mea este: Cum se face incadrarea salariului la functia de manager general in sectorul privat? Adica sunt obligatorii studiile superioare pt incadrarea salariului sau patronul poate sa iti ofere salariul cat vrea el? Multumesc.
Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

Astfel, de la 01.07.2014 salariul minim brut lunar este de 900 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.