avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ordonanta de clasare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ordonanta de clasare

Continut ordonanta clasare:

Procuror X, examinand actele din dosarul cu nr XXX precum si referatul cu propunere de clasare intocmit de organele de cercetare penala, in temeiul art. 314(1) c) CPP, art. 315(1) b) si (5) CPP, raportat la art. 19 din L 255/2013, DISPUN:
- clasarea cauzei sub aspectul savarsirii infractiunii de loviri si alte violente art.180(1) L15/1968 cu aplicare art.5 CP;
- in temeiul art. 275(3) CPP [.....];
- in temeiul art. 316(1) CPP[.....].

Continut REFERAT cu propunere de clasare:

La data de 15.01.2013 Y a sesizat ca a fost agresat fizic de Z.
Din cercetari si audieri au rezultat:
- in ziua de 15.01.2013 Y s-a adresat Sectie Politie, cu plangere prin care reclama ca la data 14.01.2013, orele 19:15, in timp ce se afla pe strada XXX, a fost agresata fizic de Z;
- la data 01.02.2013, fiind audiat, Z a declarat ca l-a lovit pe Y cu palma peste fata si cu piciorul peste fund, in urma adresarii unor cuvinte jignitoare de catre Y. Nu au fost martori;
- la data de 01.04.2014, fiind reaudiat Y, a declarat ca s-a deplasat la INML, unde conform certificatului medical s-a concluzionat ca nu prezinta leziuni si ca nu pot fi facute aprecieri medico-legale.
Avand in vedere cele expuse mai sus, consideram ca Z a comis infractiunea de lovire, dar tinand cont ca nu este cunoscut cu antecedente, de cirumstantele in care s-a produs infractiunea si de pericolul social redus, constatam ca este aplicabil art. 18^1 si ca acesta este mai favorabil decat reglementarile din NCP.
Conform art. 19 L255/2013 se dispune clasarea.
Fata de cele expuse mai sus in temeiul art. 314(1) a) CPP, art. 320CPP si art. 19 L255/2013.
Propun [.......].
__________________________________________________________________

In fapt:

- Y a declarat la politie, prin aceeasi plangere penala, ca este agresata grav de Z inca din 2010(exista mesaje scrise/audio prin care Z il ameninta continuu pe Y precum si faptul ca exista martori in acest sens).
- La data de 14.01.2013, orele 19, conform plangerii penale, Y se deplasa pe spatiul public, dupa apusul soarelui cand, DIN SENIN, Z a venit in fuga din spatele lui Y si i-a aplicat acesteia 3 pumni(cap,fata,stomac) si un sut in fund(nicio urma vizibila a atacului).
- pumnul aplicat in cap ar fi putut sa ii puna viata lui Y in pericol, intrucat aceasta a suferit 2 mari operatii la cap in urma cu cativa ani, operatie cunoscuta de catre Z.
- dupa incasarea loviturilor, Y s-a deplat sa INML unde a primit o adeverinta cu care sa se prezinte la URGENTA sa isi efectueze analizele specifice. La Spitalul de Urgenta, Y a ajuns in stare de soc datorita violentei psihice cauzate de catre Z, unde i s-au administrat calciu precum si alte intravenoase.
- inaintea dispunerii solutiei clasarii, pe numele lui Z a mai fost depusa o plangere penala tot pt aceeasi fapta, insa impotriva unei alte persoane.
- Z a fugit dupa savarsirea faptei penale si mai mult, nu a aratat niciun fel de remuscare pe parcursul audierii.

Se poate contesta faptul ca pericolul social nu este de un grad scazut ci un pericol social concret, pentru a se putea dispune aplicarea macar a Mustrarii cu Avertisment?

In referatul de propunere a clasarii, se precizeaza ca: Z a declarat ca l-a lovit pe Y cu palma peste fata si cu piciorul peste fund, in urma adresarii unor cuvinte jignitoare de catre Y. CUVINTELE JIGNITOARE reprezinta un motiv petru a aplica o palma si un picior unei persoane? Reprezinta un motiv pentru a nu se aplica vreo sanctiune?

Multumesc mult si sper sa ma puteti ajuta in acest sens.

Alte discuții în legătură

Cearta in familie -ordonanta de clasare mihai455 mihai455 Buna seara. Anul trecut am avut o cearta cu mama mea si din cauza stresului acumulat i-am dat o palma (nici macar palma nu se poate numi). Ea a chemat politia ... (vezi toată discuția)
Am achiziționat o mașină adusă din italia care ulterior s-a dovedit a fi furată, și mi-a fost confiscată. am fost pe rând martor, suspect și ulterior inculpat, ce contestații pot face? marinescu112233 marinescu112233 Buna ziua,am achizitionat o masina adusa din Italia de la un cetatean roman,cand am duso sa fac rar pt a o inmatricula in Romania a fost retinuta de catre ... (vezi toată discuția)
Lovituri cauzatoare de moarte? rugby rugby Prietenul meu a fost retinut de politie pentru ca in data de 02.09.2011 a agresat un individ aplicandui o palma si doua lovituri cu pumnul. Individul s-a ... (vezi toată discuția)