avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare definitiva de condamnare cu executare pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare definitiva de condamnare cu executare pentru trafic de droguri

Buna ziua,va rog frumos sa ma ajutati...Iubitul meu a fost condamnat definitiv 3 ani si 8luni,pt tragic de droguri(7pastile).este prima lui fapta..la fond procurorul a cerut suspendare si jud i-a dat executare si LA curtea de apel procurorul tot suspendare si jud executare.mentionez ca fapta s-a intamplat acum 2ani,si el a fost chemat la procuror abia in sept anu trecut.nu a fost arestat preventiv s-a judecat in libertate.el nemaifacand nimic de l aces fapta acum 2ani.vi se pare corecta decizia jud,de a-l inchide?ne -a nenorocit viata..el are 22ani.va rog din suflet sa imi spuneti cum il pot scoate din inchisoare.mi se pare nedrept ceea ce I au facut Jud.se poate contests cumva?va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:25, 13 Iunie 2014
Se poate asa ceva.
Nu a avut avocat angajat la acea vreme?

Acum nu se mai poate face nimic.
Din cate inteleg hotararea este definitiva si nu prea mai aveti ce face, se va pune in executare.
Mai aveti caile extraordinare de atac pe care le puteti exercitata numai pentru motive expres si limitativ prevazute de lege, pentru asta discutati cu o persoana avizata care sa studieze dosarul.
A avut avocat de la bun inceput..dar se pare ca a cost cel mai prost..s-a culcat p o ureche ca e in caz simplu...nu pot sa cred ca nu se mai poate face nimic..el poate beneficial si d vechiul cod?cum se poate ajunge LA curtea supreme..suntem disperati,pt ca nu merita o asa pedeapsa..
Da, e foarte periculos ca avocatul sa se culce pe o ureche atunci cand e vorba de trafic...nAveati sanse in calea de atac dar acum s-a terminat.nnIncercati sa va resemnati daca nu mai se poate face recurs in casatie.nAr fi o sansa minuscula dar ar mai fi ...
Ultima modificare: Joi, 12 Iunie 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Deci sa inteleg ca mai exista o sansa??care ar fi aia?cum pot ajunge la curtea suprema?va rog sa ma sfatuiti c sa fac

Alte discuții în legătură

Cai de atac - penal trafic de droguri cori1 cori1 Se mai poate face apel la Inalta Curte de Casatie si Justitie la un proces care a primit o solutie nefavorabila la Curtea de Apel? Sau totul se termina la ... (vezi toată discuția)
Recurs in casatie- reducere pedeapsa? mny mny Buna seara.recursul extraordinar adica ultima cale de atac asupra unei decizii are vreun rost? Exista vreo sansa la scaderea pedepsei? cum poate fi acuzat ... (vezi toată discuția)
Care este natura recursului Jack55 Jack55 Buna ziua. Dupa ce am avut castig de cauza la Fond, am pierdut in faza de Apel. As vrea sa stiu ce se judeca la Recurs, se judeca la fel ca si la Fond/Apel, ... (vezi toată discuția)