Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs furt - aplicarea legii mai favorabile, impacarea
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs furt - aplicarea legii mai favorabile, impacarea

Buna, in cazul unui recurs, in cazul unui furt, unde a fost aplicat vechiul cod,la recurs ar trebui aplicata legea favorabila si posibilitatea de impacare? Un sfat va rog.
S-a judecat inainte sau dupa 1.02.2014?
Dupa,din pacate invinuitii nu au fost prezenti la proces,in plus prejudiciul este de 2200 lei pe care partea vatamata este de acord cu recuperarea prejudiciului. Daca se recupereaza prejudiciul cauzat partea vatamata nu are nici o alta pretentie.
Trebuia la primul termen dupa 1.02.2014 cu procedura legal indeplinita,sa se impace.
Si in aceasta faza nu se poate? La curtea de apel.?
Daca nu s-au impacat in fata instantei de fond la primul termen cu procedura legal indeplinita dupa 1.02.2014, nu se mai poate acum in apel.