Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... obtinere puz
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

obtinere puz

buna ziua,detin o suprefata de 6500mp teren in extravilanul comunei,terenul fiind langa ultima casa locuita,deci exact la iesirea din intravilan.daca vand 2000mp teren se poate obtine autorizatie de construire?ce acte trebuiesc?multumesc
va rog frumos,ma poate ajuta cineva cu un raspuns?multumesc
doriti sa obtineti PUZ sau autorizatia de construire ? Pentru PUZ adresati-va unui topograf pentru masuratori si documentatie ( el va spune si ce acte aveti nevoie in functie de situatia dvs) iar pentru autorizatie adresati-va unui arhitect. Prima data scoateti un certificat de urbanism pentru autorizatie de construire si vedeti ce va cere primaria in vederea obtinerii autorizatiei.
buna ziua,de la primarie imi spun ca terenul este extravilan arabil si ca puz pot face doar ptr 10000mp teren.este posibil?multumesc