Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procedura autorizarii pentru reprezentare indirecta in ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procedura autorizarii pentru reprezentare indirecta in vama pentru o societate comerciala

Am rugamintea sa imi spuneti care e procedura autorizarii pentru reprezentare indirecta in vama, in contextul in care o societate din Romania va reprezenta indirect in vama o societate din Elvetia care este inregistrata in scopuri de T.V.A in Romania. Va multumesc. Cu stima, Marinela Cotta
Autorizare pentru reprezentare indirecta? Nu trebuie o anumita autorizatie, ci doar un contract de mandat/reprezentare indirecta intre societatea din Romania si societatea din Elvetia, conform dispozitiilor art. art.5 alin.2 din Regulamentul CEE 2913, privind Codul Vamal Comunitar. "reprezentare indirectă, caz în care reprezentantul acţionează în nume propriu, dar pe seama unei alte persoane".
Multumesc. Credeam ca trebuie sa depun la vama o cerere si sa primesc autorizatia.