Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... majorare pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

majorare pensie pentru limita de varsta

Cu cat se majoreaza pensia pentru limita de varsta in conditiile iesirii la pensie cu reducerea stagiului de cotizare pt gr a II-a de munca?
Daca se poate sa-mi indicati si un art din Legea 263/2010 ar fi perfect. Eu am gasit ca s-ar majora cu 25% dar nu mi-e foarte clar.
Multumesc!
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 100
Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:

a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, potrivit legii;

b) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii speciale, potrivit legii;

c) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in alte conditii de munca, potrivit legii.

2. Asadar se va majora punctajul pentru perioadele in care ati lucrat in gr. a II-a de munca (si ca urmare se va majora si pensia).