Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru parcare neregulamentara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru parcare neregulamentara

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu un sfat : masina este parcata in fata blocului pe trotuar, vine politia sa o ridice si doar sotia este acasa. Politistul ii cere sa se legitimeze cu CI si permis de conducere ( daca are ) . Permisul de conducere este pe numele de fata al sotiei, aceasta schimbandu-si numele in urma casatoriei cu 1 an in urma. Va rog sa-mi spuneti daca este corect ca politistul sa dea amenda de parcare neregulamentara sotiei chiar daca masina nu ii apartine si nu a parcat-o ea in acel loc si daca are voie sa dea amenda pe un permis ce nu a fost schimbat cu numele actual al detinatorului ?

Multumesc !
Sunt 2 aspecte distincte parcarea neregulamentara si neschimbarea permisului de conducere
Impotriva PV contraventie parcare neregulamentara puteti formula contestatie la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constata si consemnata contraventia
Referitor la sanctiunea aplicata pentru neschimbare permis,constatarea este intemeiata si legala
Nu cred ca ati inteles ce am scris mai sus : este doar o amenda pt parcare neregulamentara , intrebarea era : Daca se poate da amenda sotiei care nu a parcat masina, aceasta fiind parcata deja , si daca amenda se poate da in baza unui permis ce are alt nume decat numele actual al detinatorului ? Ex : CI pe numele popescu si permis pe numele ionescu , nu este abuz in serviciu din partea politistului ?
eu1983 a scris:

Nu cred ca ati inteles ce am scris mai sus : este doar o amenda pt parcare neregulamentara , intrebarea era : Daca se poate da amenda sotiei care nu a parcat masina, aceasta fiind parcata deja , si daca amenda se poate da in baza unui permis ce are alt nume decat numele actual al detinatorului ? Ex : CI pe numele popescu si permis pe numele ionescu , nu este abuz in serviciu din partea politistului ?

Se da amenda pentru neschimbarea documentelor conform domicililului real + amenda pentru parcare neregulamentara.
Pai daca nu a dat amenda pt neschimbarea permisului, poate da pentru parcare neregulamentara, permisul nu este nul ? Si in ce baza da acea amenda de parcare , daca persoana nu a facut dovada proprietatii vehiculului si nici nu a parcat-o ea ?
In acest caz sotia dstra trebuia sa mentioneze acest lucru si sa indice / cheme persoana care a parcat masina neregulamentar pentru a primi amenda cuvenita. Semnand procesul verbal si-a recunoscut vina.