avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru parcare neregulamentara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru parcare neregulamentara

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu un sfat : masina este parcata in fata blocului pe trotuar, vine politia sa o ridice si doar sotia este acasa. Politistul ii cere sa se legitimeze cu CI si permis de conducere ( daca are ) . Permisul de conducere este pe numele de fata al sotiei, aceasta schimbandu-si numele in urma casatoriei cu 1 an in urma. Va rog sa-mi spuneti daca este corect ca politistul sa dea amenda de parcare neregulamentara sotiei chiar daca masina nu ii apartine si nu a parcat-o ea in acel loc si daca are voie sa dea amenda pe un permis ce nu a fost schimbat cu numele actual al detinatorului ?


Multumesc !
Cel mai recent răspuns: silviu_n , utilizator 20:09, 16 Iunie 2014
Sunt 2 aspecte distincte parcarea neregulamentara si neschimbarea permisului de conducere
Impotriva PV contraventie parcare neregulamentara puteti formula contestatie la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constata si consemnata contraventia
Referitor la sanctiunea aplicata pentru neschimbare permis,constatarea este intemeiata si legala
Nu cred ca ati inteles ce am scris mai sus : este doar o amenda pt parcare neregulamentara , intrebarea era : Daca se poate da amenda sotiei care nu a parcat masina, aceasta fiind parcata deja , si daca amenda se poate da in baza unui permis ce are alt nume decat numele actual al detinatorului ? Ex : CI pe numele popescu si permis pe numele ionescu , nu este abuz in serviciu din partea politistului ?
eu1983 a scris:

Nu cred ca ati inteles ce am scris mai sus : este doar o amenda pt parcare neregulamentara , intrebarea era : Daca se poate da amenda sotiei care nu a parcat masina, aceasta fiind parcata deja , si daca amenda se poate da in baza unui permis ce are alt nume decat numele actual al detinatorului ? Ex : CI pe numele popescu si permis pe numele ionescu , nu este abuz in serviciu din partea politistului ?


Se da amenda pentru neschimbarea documentelor conform domicililului real + amenda pentru parcare neregulamentara.
Pai daca nu a dat amenda pt neschimbarea permisului, poate da pentru parcare neregulamentara, permisul nu este nul ? Si in ce baza da acea amenda de parcare , daca persoana nu a facut dovada proprietatii vehiculului si nici nu a parcat-o ea ?
In acest caz sotia dstra trebuia sa mentioneze acest lucru si sa indice / cheme persoana care a parcat masina neregulamentar pentru a primi amenda cuvenita. Semnand procesul verbal si-a recunoscut vina.

Alte discuții în legătură

Ridicarea auto este legala sau nu? abanu abanu Buna seara, In ziua de 18 iulie 2013, orele 14, am parcat neregulamentar in zona de actiune a indicatorului oprirea interzisa, fara a bloca traficul rutier, ... (vezi toată discuția)
Abuz politia locala Angel06 Angel06 Buna seara, Am si eu urmatoarea situatie. Un vecin care lucreaza la politia locala m-a reclamat ca am parcat neregulamentar (parcasem de fapt pe locul unde ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru neprezentare permis yoosilas yoosilas Buna seara. În aceasta seara am primit o amendă cam pe nedrept. Mașina firmei la care lucrez era parcată neregulamentar. Având nevoie de o piesa m-am ... (vezi toată discuția)