Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... reuperare taxa auto 2010
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

reuperare taxa auto 2010

Buna ziua,

In ianuarie 2013 am solicitat in instanta recuperarea taxei auto (2061 Ron) platita in 2010 pentru un autoturism nou Ford Focus. Deoarece nu mai aveam originalul chitantei cu care am platit atunci taxa, am cerut atunci de la serviciul de TREZORERIE SI CONTABILITATE PUBLICA Iasi, o copie, aceasta fiind datata 15.ian.2013 pe care am atasat-o la dosarul de trimitere in judecata a ANAF Iasi.
In decembrie 2013 sentinta a fost urmatoarea:
"Instanta constata ca taxa solicitata a fi restituita a fost achitata de catre reclamant in baza art 2 din Legea nr.9/2012, care prevede ca obligatia de plata a taxei pentru emisiile poluante intervine o singura data, astfel:..." , "Admite exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a paratului Statul Roman prin ANAF si in consecinta respinge actiunea formulata de reclamantul...".
Deoarece nu puteam achita o taxa in 2010 dupa o lege din 2012(avocatul a banuit ca i-a indus in eroare data de 15.ian.2013 de pe copia documentului de plata a taxei) am facut recurs pe care, dupa 6 luni, l-am pierdut. Inca nu am motivarea pentru pierderea recursului.
De ce credeti ca mi-a respins actiunea la prima instanta(fond) si ce sanse mai am in continuare?
Multumesc.
Admite exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a paratului Statul Roman prin ANAF si in consecinta respinge actiunea formulata de reclamantul...".

Actiunea a fost respinsa pentru lipsa calitatii procesuale pasive.

O noua actiune poate fi introdusa, stabiling cadrul procesual pasiv corect.( paratii )

"Actiunea a fost respinsa pentru lipsa calitatii procesuale pasive.

O noua actiune poate fi introdusa, stabiling cadrul procesual pasiv corect.( paratii )"

Multumesc Ioana Stoica pentru raspuns.
Totusi, in cazul recuperarii taxei auto din 2010, paratul(cel care are calitate procesuala pasiva) nu este Statul Roman prin institutia sa ANAF?
Suma de 2061 RON a fost incasata la trezoreria ANAF Iasi pe baza de chitanta, in urma unei "decizii privind stabilirea taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule", decizie emisa tot de ANAF Iasi.
Avocatul asa a procedat si in alte procese pe care le-a cistigat.
V-as fi recunoscator pentru un raspuns.
Multumesc.

nidac, utilizator
nidac a scris:

"Actiunea a fost respinsa pentru lipsa calitatii procesuale pasive.

O noua actiune poate fi introdusa, stabiling cadrul procesual pasiv corect.( paratii )"

Multumesc Ioana Stoica pentru raspuns.
Totusi, in cazul recuperarii taxei auto din 2010, paratul(cel care are calitate procesuala pasiva) nu este Statul Roman prin institutia sa ANAF?
Suma de 2061 RON a fost incasata la trezoreria ANAF Iasi pe baza de chitanta, in urma unei "decizii privind stabilirea taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule", decizie emisa tot de ANAF Iasi.
Avocatul asa a procedat si in alte procese pe care le-a cistigat.
V-as fi recunoscator pentru un raspuns.
Multumesc.

Nu mai este nimeni pe acest form?
Desi poate fi vorba despre o eroare, eu cred ca aceasta actiune nu are sansa de castig deoarece este vorba despre o masina noua,adica inmatriculata prima data. OUG 50/2008 si Legea 9/2012 sunt necomunitare deoarece impun O NOUA TAXA pentru o masina pentru care s-a mai platit o alta taxa in UE. Fiind vorba despre prima inmatriculare in spatiul UE nu se mai aplica prevederile art 110 TFUE deci nu mai este vorba despre o lege necomunitara. Eu am pierdut actiuni avand ca obiect restituire taxa auto pt masina noua pentru aceste considerente - stiam dar am incercat.
Multumesc Alex.