avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbru de mediu pentru Dacia - 2
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbru de mediu pentru Dacia - 2

O masina Dacia Logan 1.9,a fost inmatriculata prima data in 2004. Pe atunci,nu exista nicio taxa pe poluare.
In ianuarie 2013,proprietarul a vandut-o,iar cumparatorul a fost obligat sa achite taxa pe poluare,conform Legii nr.9/2012.
Din punct de vedele al legislatiei in vigoare la acea data,asa stipula legea...
Insa,acum,avand in vedere ca Legea nr.9/2012 a fost declarata ilegala,este posibil sa se recupereze taxa pe poluare platita pe 18.01.2013 ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 16:56, 14 Aprilie 2014
Bună ziua,
De regulă nu pot acorda o notă de garanție privind succesul.
Însă potrivit jurisprudenței cred că pe o scară de la 1 la 10 șansele sunt 8,7.
Credeti ca ar trebui doar nelegalitatea legii in baza careia s-a achitat suma,ori ar trebui sa invoc si normele europene ?
Ar fi posibil sa invoce ANAF prevederile OUG nr.9/2013 - care au intrat in vigoare dupa data cumpararii auto (cca.15.03.2013) ? Nu ar fi o plicare retro ?
Va multumesc.
In ianuarie 2013 nu cred ca acel cumparator a platit taxa de poluare asa cum era prevazuta in L9/2012, ci cred ca a platit timbrul de mediu care se plateste si in prezent.
Am in fata decizia de calcul emisa de ANAF.
"Ca urmare a cererii dvs.inregistrata la organul fiscal sub nr....din data de ....,prin care ati solicitat calcularea taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule,in conditiile prevazute de art.4 din Legea nr.9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule,pentru autovehiculul Marca Dacia Tip.... Categ.Auto N1,Norme poluare E2,...... data primei inmatriculari 15.Oct.2004,din aplicarea elementelor de calcul prevazute de Legea nr.9/2012,a rezultat...." (6596 lei).
Deci este vorba de Legea nr.9/2012.
Este posibila o astfel de actiune,pentru restituirea taxei,platite in aceste conditii ?
Va multumesc.
L9/2012 a fost declarata nelegala de catre Curtea de Justitie a Uniunii Europene, iar ceea ce s-a platit in timpul legii nelegale trebuie restituit. Pana chiar si OUG 1/2012 care a suspendat obligatia achitarii taxei de poluare pana la 1 ianuarie 2013, stabilea ca toti contribuabilii care au achitat taxa pentru emisiile poluante ca urmare a primei transcrieri a dreptului de proprietate in perioada 13 ianuarie – 31 ianuarie 2012 au dreptul la restituirea acesteia.
L9/2012 fiind contrara art.110 din TFUE este clar ca si ceea ce s-a platit dupa 1 ianuarie 2013 trebuie restituit tinand cont ca taxa a fost retinuta in temeiul aceleiasi legi nelegale.
Ultima modificare: Luni, 14 Aprilie 2014
LuchianSeb, utilizator

Alte discuții în legătură

Taxa lucarica lucarica Am platit taxa speciala pe data de 30.07. 2007. imi mai pot recupera banii? (vezi toată discuția)
Inmatriculare autoturism calincimpean calincimpean Buna ziua, am cumparat un autoturism ,,mercedes c 220\\" in decembrie 2012 si am sentinta definitiva pentru inmatriculare fara taxa. Astazi m-am prezentat la ... (vezi toată discuția)
Timbru de mediu Robert.G. Robert.G. Am cumparat o masina în 2015 și am plătit timbrul de mediu.Fostul proprietar plătise și el o taxă de poluare sau de prima inmatriculare pe care a ... (vezi toată discuția)