avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbru de mediu pentru Dacia - 2
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbru de mediu pentru Dacia - 2

O masina Dacia Logan 1.9,a fost inmatriculata prima data in 2004. Pe atunci,nu exista nicio taxa pe poluare.
In ianuarie 2013,proprietarul a vandut-o,iar cumparatorul a fost obligat sa achite taxa pe poluare,conform Legii nr.9/2012.
Din punct de vedele al legislatiei in vigoare la acea data,asa stipula legea...
Insa,acum,avand in vedere ca Legea nr.9/2012 a fost declarata ilegala,este posibil sa se recupereze taxa pe poluare platita pe 18.01.2013 ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 16:56, 14 Aprilie 2014
Am inteles.Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa lucarica lucarica Am platit taxa speciala pe data de 30.07. 2007. imi mai pot recupera banii? (vezi toată discuția)
Inmatriculare autoturism calincimpean calincimpean Buna ziua, am cumparat un autoturism ,,mercedes c 220\\" in decembrie 2012 si am sentinta definitiva pentru inmatriculare fara taxa. Astazi m-am prezentat la ... (vezi toată discuția)
Timbru de mediu Robert.G. Robert.G. Am cumparat o masina în 2015 și am plătit timbrul de mediu.Fostul proprietar plătise și el o taxă de poluare sau de prima inmatriculare pe care a ... (vezi toată discuția)