Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbru de mediu

Am cumparat o masina în 2015 și am plătit timbrul de mediu.Fostul proprietar plătise și el o taxă de poluare sau de prima inmatriculare pe care a recuperat-o in instanta.Intrebarea este daca eu am dreptul să mi se restituie taxa plătită de mine.
Robert.G., utilizator
Cererea de restituire a sumei, se poate formula de catre fiecare persoana platitoare a unei astfel de taxe, intrucat Inregistrarea fiscala in vederea achitarii taxei pe poluare ( taxei pe emisii poluante, ........), respectiv emiterea deciziei/deciziilor de impunere, sau de restituire se face pe CNP - ul persoanei solicitante.
Raspunsul la intrebarea dvs. se regaseste in art. 1 alin. (1) din OUG nr. 52/2017 privind restituirea sumelor reprezentând taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule și timbrul de mediu pentru autovehicule, in conformitate cu care contribuabilii care au achitat taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, prevăzută in Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, taxa pe poluare pentru autovehicule, prevăzută de OUG nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, prevăzută de Legea nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, cu modificările ulterioare, și timbrul de mediu pentru autovehicule, prevăzut de OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 37/2014, cu modificările și completările ulterioare, și care nu au beneficiat de restituire până la intrarea în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență pot solicita restituirea acestora, precum și a dobânzilor datorate pentru perioada cuprinsă între data perceperii și data restituirii, prin cerere adresată organului fiscal central competent.
DIANA POPESCU, Avocat