Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deduceri pentru copilul aflat in intretinere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deduceri pentru copilul aflat in intretinere

Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:pt un angajat cu cim pe per nedet cu un copil in intretinere si care doreste sa il treca si pe al doilea copil in intretinere , in ac situatie la ce deduceri are dreptul?( val sumelor exacte)pt ca in sit. primului copil sal net este ac. nu apare nici o suma in plus. Cum se calculeaza? sau care este procedura?
Deducerea personala se acorda in functie de numarul de persoane aflate in intretinerea angajatului si de totalul venitului brut realizat lunar.

Codul fiscal:
ART. 56
(1) Persoanele fizice prevãzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formã de deducere personalã, acordatã pentru fiecare lunã a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se aflã funcţia de bazã.
(2) Deducerea personalã se acordã pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pânã la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane în întreţinere - 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoanã în întreţinere - 350 lei;
- pentru contribuabilii care au douã persoane în întreţinere - 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane în întreţinere - 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane în întreţinere - 650 lei.
Pentru contribuabilii care realizeazã venituri brute lunare din salarii cuprinse între 1.001 lei şi 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive faţã de cele de mai sus şi se stabilesc prin ordin al ministrului finanţelor publice.
Pentru contribuabilii care realizeazã venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acordã deducerea personalã*).
(3) Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia pânã la gradul al doilea inclusiv, ale cãrei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depãşesc 250 lei lunar.
(4) În cazul în care o persoanã este întreţinutã de mai mulţi contribuabili, suma reprezentând deducerea personalã se atribuie unui singur contribuabil, conform înţelegerii între pãrţi.
(5) Copiii minori, în vârstã de pânã la 18 ani împliniţi, ai contribuabilului sunt consideraţi întreţinuţi.
(6) Suma reprezentând deducerea personalã se acordã pentru persoanele aflate în întreţinerea contribuabilului, pentru acea perioadã impozabilã din anul fiscal în care acestea au fost întreţinute. Perioada se rotunjeşte la luni întregi în favoarea contribuabilului.
(7) Nu sunt considerate persoane aflate în întreţinere:
a) persoanele fizice care deţin terenuri agricole şi silvice în suprafaţã de peste 10.000 mp în zonele colinare şi de şes şi de peste 20.000 mp în zonele montane;
b) persoanele fizice care obţin venituri din cultivarea şi din valorificarea florilor, legumelor şi zarzavaturilor în sere, în solarii special destinate acestor scopuri şi/sau în sistem irigat, din cultivarea şi din valorificarea arbuştilor, plantelor decorative şi ciupercilor, precum şi din exploatarea pepinierelor viticole şi pomicole, indiferent de suprafaţã.
(8) Deducerea personalã determinatã potrivit prezentului articol nu se acordã personalului trimis în misiune permanentã în strãinãtate, potrivit legii.

Pentru determinarea deducerii personale pentru un angajat cu 2 copii in intretinere, se foloseste tabelul de mai jos. Mai intai se calculeaza total venit brut lunar (salariu de baza + sporuri + alte sume acordate + valoare tichete de masa), apoi cautati in tabel in ce transa se incadreaza venitul. De exemplu, pentru un venit de 1250 lei deducerea este de 400 lei.
Aceasta inseamna ca nu se plateste impozit pentru suma de 400 lei, adica impozitul este mai mic cu valoarea de 400 x 16% = 64 lei.

peste 2.999 0
Buna ziua!
Pentru a beneficia de deducerea pentru al doilea copil completati declaratia cu persoanele in intretinere si prezentati copie dupa certificatul de nastere/carte identilate la locul de munca.
Deducerea personala se calculeaza in functie de venitul brut.
Deducerea suplimentara care se acorda este de 100 lei pentru fiecare copil.
Salariul net va creste cu 32 lei.
SAL ESTE DE 1900 +BONURI DE MASA (180)
2050 DECI DEDUCERE 220, dar cum se calculeaza?:
ex: 220 x 16%=35.2 , deci impozitul este mai mic cu 35.2 ( pt un copil) sau 35,2+35.2( si pt al doilea copil)=70.4 sau nu
pt ca rezulta urmatoarea situatie :o pers cu un copil in intretinere are - n x 16% iar cel cu 2 are al fel sau inmultit cu 2
cum se reflecta la salariul net
multumesc, deci sal net nu va creste cu diferenta celor 220x16%= 35.2,(eventual x2 /copii ) conf grilei, pt ca eu nu inteleg daca se aplica o data sau pt fiecare copil in parte. Sau este o suma fixa pt fiecare copil?
si ce 32 lei cum rezulta 16 + 16, pt ac am citit pe alte site-uri ca este o suma fixa pt fiecare copil.