Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozit forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozit forfetar

Am un SRL care nu a avut activitate in 2008 si 2009,dar nu am declarat la Registrul Comertului incetarea activitatii.
Am sa platesc impozit forfetar?
Va multumesc.
da, veti plati, deoarece nu ati facut demersurile de incetare a activitatii sau de lichidare, dar nu va grabiti, s-ar putea sa se scoata acest tip de imposit...:thumbup:
eu.ro.lex a scris:

da, veti plati, deoarece nu ati facut demersurile de incetare a activitatii sau de lichidare, dar nu va grabiti, s-ar putea sa se scoata acest tip de imposit...:thumbup:

Ne lipsesc mai multi oameni ca dvs..in tara asta!!!!
Si eu am asa o vaga presimtire legata de acest tip de BIR, in sensul ca vor aparea reglementari referitoare la cei fara activitate...macar
Cosima, utilizator
Absolut de acord! Sau grila de 0-52.000 ar putea sa fie impartita in cel putin 10 subgrupe. Nu-i totuna sa ai venit 0 sau sa ai venit de 52.000 lei....#-o
Intre venit 0 si 52.000 este ceva distanta si diferenta. Este absurd ca cei cu 'venit' 0 sa fie nevoiti sa aduca bani din alta parte sa plateasca acest BIR.
Nu e normal ca sa duci de acasa bani ca sa platesti impozit, daca nu ai venit ! Eu inca mai sper ca se revine la aceasta lege tampita...Oare sunt prea naiva? Pai, o sa vina alegerile, nu credeti ca se vor lua masuri ca sa mergem la vot?!X-(