Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire CASCO pentru furt
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire CASCO pentru furt

Buna ziua.
Am incheiata o polita CASCO pentru autoturism care prevede , printre altele , despagubirea pentru furt autoturism in tara si strainatate.Firma declara ca pentru despagubirea de furt in afara teritoriului Romaniei trebuie , in mod obligatoriu , sa am incheiata si polita RCA tot la ei.Am citit "Conditiile asigurarii" si nu specifica asa ceva.
Exista in legea asigurarilor CASCO un punct care sa prevada aceasta conditionare obligatorie?
Ai polita RCA incheiata la alta firma?
CASCO este un contract intre parti, nu are legatura cu RCA! Daca in polita este asigurat riscul de furt sunt obligati sa va despagubeasca.In acest caz nici nu e nevoie sa aveti RCA, nu are legatura!