Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul pensiei dupa o perioada de pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul pensiei dupa o perioada de pensie de invaliditate

buna ziua
sunt nascuta in 03.12.1961
am iesit in pensie de invaliditate in 2011 cu un stagiu de cotizare de 30 ani 4 luni 23 zile,si un stagiu potential acordat de 2 ani 0 luni 7 zile,numar total puncte realizat 24,52091,punctaj mediu anual 0,75643
in anul 2014 mi s-a acordat indicele de corectie si am ajums la un punctaj mediu anual de 0,8472
cum mi se va calcula pensia la limita de varsta tinand cont de anii de pensie de invaliditate?
Care este gradul de invaliditate ?
gradul 2
Cuantumul pensiei de invaliditate se imparte luna de luna la salariul mediu brut pe economie.
Se aduna punctajele lunare in urma calculului de mai sus,apoi se imparte la 12,rezultand punctajul anual.
Se aduna toate punctajele anuale pe toti anii in care ati beneficiat de pensie de invaliditate,apoi se scad 1,1 puncte pentru stagiul potential.Ceea ce ramane se imparte la 32,4166,rezulatnd puncatjul mediu anual pentru perioada de pensie de invaliditate.
Avcsta se adauga la 0,84720 rezultand noul punctaj mediu anual.

Eu aproximez ca acesta va fi de aproximativ 0,93000
va multumesc