avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul pensiei dupa o perioada de pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul pensiei dupa o perioada de pensie de invaliditate

buna ziua
sunt nascuta in 03.12.1961
am iesit in pensie de invaliditate in 2011 cu un stagiu de cotizare de 30 ani 4 luni 23 zile,si un stagiu potential acordat de 2 ani 0 luni 7 zile,numar total puncte realizat 24,52091,punctaj mediu anual 0,75643
in anul 2014 mi s-a acordat indicele de corectie si am ajums la un punctaj mediu anual de 0,8472
cum mi se va calcula pensia la limita de varsta tinand cont de anii de pensie de invaliditate?
Cel mai recent răspuns: lizyca1961 , utilizator 10:42, 23 Iunie 2014
Care este gradul de invaliditate ?
gradul 2
Cuantumul pensiei de invaliditate se imparte luna de luna la salariul mediu brut pe economie.
Se aduna punctajele lunare in urma calculului de mai sus,apoi se imparte la 12,rezultand punctajul anual.
Se aduna toate punctajele anuale pe toti anii in care ati beneficiat de pensie de invaliditate,apoi se scad 1,1 puncte pentru stagiul potential.Ceea ce ramane se imparte la 32,4166,rezulatnd puncatjul mediu anual pentru perioada de pensie de invaliditate.
Avcsta se adauga la 0,84720 rezultand noul punctaj mediu anual.

Eu aproximez ca acesta va fi de aproximativ 0,93000
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul punctului de pensie aurelaurelaurel aurelaurelaurel buna ziua as dori sa stiu ce punctaj am dupa ce se face calculul dupa datele expuse de mine in text dupa decizia de pensionare Total stagiu de cotizare ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate procesomanul procesomanul Buna ziua ! V-asi ruga frumos, daca poate cineva sa-mi spuna, cum se calculeaza stagiul potential pentru pensie de invaliditate gr. II. Concret : varsta 31 ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie invaliditate (trecere din grad ii in grad i) florentinagiuroiu florentinagiuroiu Buna ziua, In anul 2011 matusa mea avea 44 ani si a fost incadrata pentru pensie invaliditate grad II avand stagiul de cotizare 17 ani 11 luni 20 zile ... (vezi toată discuția)