Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Duplicat certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Duplicat certificat de nastere

Buna ziua...
Mi-am pierdut certificatul de nastere si am realizat de abia in momentul in care am vrut sa-mi schimb CI. Din cate am inteles, se poate obtine un duplicat de la primaria sector 6. De acolo se elibereaza indiferent de sectorul in care locuiesti? Tin se mentionez ca ca m-am nascut in sectorul 2 si adresa din CI este in sectorul 4....

Cu ce acte si unde pot sa ma prezint pentru eliberare, luand in considerare faptul ca si CI este expirata ? Se poate elibera in aceeasi zi in care s-au despus actele?

Va multumesc anticipat!
In cazul mentionat de dv ,cand aveti domiciliul in alt sector fata de acela unde v-ati nascut,este necesar sa depuneti cerere la serviciul public comunitar de sector de evidenta a persoanelor care are in pastrare actul de stare civila,vi se va elibera, mai întai, o carte provizorie, in vederea procurarii certificatelor de stare civila.
Chiar daca CI este expirat,puteti prezenta cartea provizorie
Referitor la solutionarea in aceiasi zi...tine de interesul si atentia dv...