Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Va rog sa ma ajutati cu informatii legat de o situatie, si anume: sunt in concediu de crestere copil (2 ani), in ianuarie 2015 ar trebui sa reincep munca, insa sunt iarasi gravida (4 saptamani). Va rog sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez, daca o sa mai beneficiez de indemnizatie de crestere copil, in aceste conditii. Va multumesc anticipat.
SeremetCristina, utilizator
1. Se pare ca al doilea copil se va naste dupa ce se termina concediul crestere copil pentru primul copil (CCC1), adica cel mai repede prin februarie 2015.

2. - Dupa ce se termina CCC1 faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
- Cu aceeasi data cu care solicitati reluarea activitatii prezentati certificat medical pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. - Dupa ce se termina concediul de maternitate faceti o cerere catre angajator prin care solicitati suspendarea CIM pentru a intra in CCC2.
- Atasati la cerere o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil.

4. Asa cum ati procedat si la CCC1 prezentati la Primarie actele necesare pentru a primi indemnizatie pentru CCC2.