avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referitor demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referitor demisie

am o intrebare daca pot sa plec fara preaviz nerespectandumi-se orele de munca mentionate in contract...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:51, 25 Iunie 2014
Demisia fara preaviz este reglementata si la alin.7 al art.81 C.mun. : (8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
acestora.
a) sa informeze salariatii asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
d) sa comunice periodic salariatilor situatia economica si financiara a unitatii, cu exceptia informatiilor sensibile sau secrete, care, prin divulgare, sunt de natura sa prejudicieze activitatea unitatii. Periodicitatea comunicarilor se stabileste prin negociere in contractul colectiv de munca aplicabil;
e) sa se consulte cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor in privinta deciziilor susceptibile sa afecteze substantial drepturile si interesele acestora;
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

Daca una dintre aceste obligatii nu a fost indeplinita de catre angajator, atunci va puteti da demisia fara preaviz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua ! va rog sa ma ajuți cu un sfat. vreau sa.mi depun ... amy1890 amy1890 Bună ziua ! Va rog sa ma ajuți cu un sfat. Vreau sa.mi depun demisia ce risc daca nu vreau sa stau în preaviz. Mulțumesc (vezi toată discuția)
Bună ziua. doresc sa știu dacă ma poate ajuta cineva cu un ... Camy2012 Camy2012 Bună ziua. Doresc sa știu dacă ma poate ajuta cineva cu un model de demise fără preaviz (sunt cu probleme medicale și mi sa terminat perioada de concediu ... (vezi toată discuția)
Demisie imediata jacksim jacksim Daca mi-am dat demisia pe nemultumire salariala sint obligat sa ma mai duc cele 15 zile?Cred ca atit timp cit nu sint multumit de nivelul de salarizare este o ... (vezi toată discuția)