Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal alcoolemie la volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal alcoolemie la volan

Am avut permisul suspendat pe o perioada de o luna de zile (pt staionare la semafor pe linia de tramvai). Apoi la 3 sapt am condus sub influenta alcoolului dand in radar cu 74 km/h si cu o alcoolemie de 58 mg/l in aerul expirat! Cum se apica legea in acest caz? #-o Va multumesc!
Aveti dosar penal pentru doua infractiuni in concurs, art.335 cp si art.336 c.p.
#-o#-o#-o, recidiva.
Lati-va un avocat foarte, foarte bun, care sa negocieze cu procurorul si sa incheiati cu acesta un acord de recunoastere a vinovatiei.
Care sunt alea doua infractiuni, unde e concursul?
A fost contraventie si acum avem una infractiune, ramane de vazut si aici functie de alcoolemia din sange.

gi-jane2, moderator
puteti fi acuzat de conducerea unui vehicul sub influienta alcoolului (art 336 NCP) daca la momentul prelevarii monstrelor biologice aveati o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange si de conducere a unui vehicul fara permis de conducere (art. 335 pct 2 NCP), avand in vedere ca aveati permisul suspendat.
pedeapsa in cazul conducerii sub influienta alcoolului este inchisoare de la 1 la 5 ani, iar pentru conducere cu permisul suspendat riscati inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
sfatul este este sa va angajati un avocat.
@gi_jane2:
A raspuns dna av.la intrebarea care mi-ati adresat-o.
Daca ajungeti sa fiti trimis in judecata si condamnat pentru cele 2 infractiuni se aplica regula de la concursul de infractiuni (art.39c.p.)