Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie Etilotest 0,49 Proba1 0,85 Proba2 1,25
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie Etilotest 0,49 Proba1 0,85 Proba2 1,25

Un individ mi-a tamponat masina pe care o conduceam, neacordandu-mi prioritate. La etilotest a iesit el cu 0, eu cu 0,49. Prima proba de sange mi s-a luat la circa 30 minute dupa inpact. A doua proba mi s-a luat dupa o ora de la prima.

Rezultatul probelor arata 0,85/mie respectiv 1,25/mie.

Provocatorului accidentului i s-a suspendat permisul de conducere pe 60 zile + o amenda.

Intrebare: ce mi se poate intampla mie? Nu mai am cetatenie romana de 26 de ani si permisul de conducere a fost eliberat de o alta tara din EU. Sunt pensionat de boala, 57 de ani, fara antecedente de NICI UN FEL, nici penale, nici administrative.

Mi s-a deschis dosar penal si voi fi chemat in curand ptr auditoriu.

Multumesc anticipat ptr raspunsuri profesioniste.
mtigbg, utilizator
ART. 336 Noul Cod Penal 2014
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

vedeti si discutia aceasta www.avocatnet.ro/content/for...
care va poate lamuri
In situatia unei duble prelevări de mostre biologice, rezultatul alcoolemiei cu relevanţă penală este cel dat de prima prelevare, in cazul dvs 0,85 g/l alcool pur în sânge.
Avand in vedere ca ati fost implicat intr-un accident, greu de spus solutia la care v-a ajunge organul de urmarire penala, fiind foarte posibil sa fiti trimis in judecata si condamnat, desi valoarea probei biologice este apropiata pragului dintre contraventie si infractiune.
Pe durata cercetarilor nu aveti dreptul sa mai conduceti.
Dupa punerea in miscare a actiunii penale, aveti posibilitatea incheierii unui acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul, care are ca obiect recunoaşterea comiterii faptei şi acceptarea încadrării juridice pentru care a fost pusă în mişcare acţiunea penală şi priveşte felul şi cuantumul pedepsei, precum şi forma de executare a acesteia. Asistenta juridica este obligatorie.
ART. 336
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive*), care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere.
(3) Dacă persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) efectuează transport public de persoane, transport de substanţe sau produse periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unor persoane pentru obţinerea permisului de conducere sau în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
#CIN
*) Conform art. 241 din Legea nr. 187/2012 (#M3), prin substanţe psihoactive se înţelege substanţele stabilite prin lege, la propunerea Ministerului Sănătăţii.

Reglementări anterioare:
- art. 90 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată
- alin. (1): art. 87 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată
- alin. (2): art. 87 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată
- alin. (3): art. 87 alin. (4) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată

Cele doua rezultate ale imbibatiei alcoolice ]n sange sunt pe panta ascedenta. Este posibil ca la recalcularea alcoolemiei la ora producerii accidentului aceasta sa nu depaseasca valoarea de 0,80 mg/ml. in cadrul cercetarii penale trebuie analizata masura in care alcoolemia (sub 0,80 mg/ml) a influentat producerea accidentului si, mai ales, posibilitatile de evitare a accidentului.
ing. Ioan Ciobanu
cioan a scris:

Cele doua rezultate ale imbibatiei alcoolice ]n sange sunt pe panta ascedenta. Este posibil ca la recalcularea alcoolemiei la ora producerii accidentului aceasta sa nu depaseasca valoarea de 0,80 mg/ml. in cadrul cercetarii penale trebuie analizata masura in care alcoolemia (sub 0,80 mg/ml) a influentat producerea accidentului si, mai ales, posibilitatile de evitare a accidentului.
ing. Ioan Ciobanu

In nouă formă de incriminare a faptei de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, condiţiile de incriminare s-au schimbat în ceea ce priveşte momentul la care este necesară existenţa îmbibaţiei alcoolice în sângele conducătorului auto, pentru a se putea constata întrunirea elementului material al laturii obiective a infracţiunii, faţă de reglementarea anterioară, prevăzută de art. 87 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002. Dupa cum stiti, conform reglementării anterioare, îmbibaţia alcoolică peste limita prevăzută de lege trebuia să se găsească în sângele conducătorului auto la momentul conducerii autovehiculului, în timp ce noua reglementare prevede că îmbibaţia alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge trebuie să existe la momentul prelevării mostrelor biologice.
Astfel, prin modificarea conţinutului infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului, legiuitorul a eliminat posibilitatea unei recalculări ulterioare a îmbibaţiei de alcool în sânge, în scopul eliminării inconvenientelor create de această recalculare.
Dupa parerea mea, noua reglementare produce efecte aberante. In cazul pus in discutie curba ascedenta a alcoolemiei in functie de timp are o panta foartea brupta. Ma refer la faptul ca intr-o ora imbibatia alcoolica in sange a crescut cu 0,40 mg/ml. De aici se poate deduce ca in momentul producerii accidentului (cu aproximativ jumatate de ora inaintea impactului) imbibatia alcoolica in sange era cu siguranta sub limita de 0,80 mg/ml.
Problema se pune si sub aspectul invers. Daca curba alcoolemiei este descedenta se poate intampla ca in momentul impactului imbibatia alcoolica in sange sa fie peste 0,80 mg/ml, dar in momentul recoltarii primei probe aceasta sa scada sub 0,80 mg/ml.
Doamnelor si domnilor avocati, vi se pare corecta aceasta noua reglementare? (facand abstractie de faptul ca legea nu se comenteaza, ea se aplica). Dupa parerea mea este o greseala legislativa. Daca ar fi singura ar fi bine. Analiza unui accident de circulatie se face avandu-se la baza situatia de fapt in momentul accidentului, si la data recoltarii probei de sange. Se mai recolteaza a doua proba de sange? Daca da, la ce foloseste aceasta?
ing. Ioan Ciobanu