Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire banca si angajator
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire banca si angajator

buna ziua.
situatia este urmatoarea. am la Piraeus bank un credit neachitat, cu ordin judecatoresc de poprire. luna trecuta mi-a venit de la taxe si impozite o poprire pe 3 amenzi neplatite in valoare de 628 ron.
Banca transilvania, unde momentan am contul de salariu, a hotarat sa incalce un pic legea si aici am nevoie sa imi confirmati daca am dreptate sau nu :

salariul intreg la firma este de 2862 ron. pentru cele 3 amenzi mi s-au retinut cei 628 ron la firma, deci mi-au fost virati in banca 2234 ron. banca transilvania, de asemenea mi-a retinut cei 628 ron, in prealabil mi-au blocat contul(se pare o practica obisnuita a bancilor in cazul unei popriri). m-am prezentat la sucursala din romana a bancii transilvania unde se pare ca oamenii nu sunt foarte bine instruiti(asta este o alta problema).
prima problema:
banii retinuti de BT au fost asa:
628 ron - poprire amenzi
528 ron - poprire datorie banca piraeus
total : 1156 ron

"Salariile si alte venituri periodice pot fi urmarite pana la 1/3 din venitul lunar net iar in cazul in care sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume pana la 1/2 din venit. Executarea silita prin poprire este reglementata de art. 452 - 461 si art. 409 Cod de procedura civila. "
ceea ce inseamna ca eu dreptul sa imi retina maxim 1117 ron (jumatate din venit lunar net) - aici au justitifcat depasirea de 1/2 prin niste taxe pe care BT le percepe pentru instituire /plata poprire(taxele sunt noi...intrebare, banca este obligata sa ma instiinteze personal? mail/ telefon)

a doua problema:
spre surprinderea mea, desi mi s-a retinut suma de 628 ron-amenzile neplatite, am aflat, ca banii acestia nu s-au dus la taxe si impozite, ci s-au dus la la BEJ unde aveam poprirea initiala, adica banca piraeus, impreuna cu cei 528 ron (1/3 din restul salariului dupa ce s-a oprit suma de 628).
am inteles ca intaietate are statul cand vine vorba de recuperat bani si mai apoi ceilalti :

"In cazul in care asupra venitului din salarii al angajatului sunt infiintate popriri de catre mai multi creditori, Codul muncii stabileste urmatoarea ordine de distribuire a sumelor retinute:

1) obligatiile de intretinere, conform Codului familiei

2) contributiile si impozitele datorate catre stat

3) daunele cauzate proprietatii publice prin fapte ilicite

4) acoperirea altor datorii

Potrivit Codului muncii, retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net, neexcluzand insa limitarile retinerilor de 1/2 si 1/3 raportate la natura sumelor urmarite abordate distinct de Codul de procedura civila."

va multumesc anticipat pentru ajutor.
o zi buna.
am revenit cu update-uri.

ieri am scris un mail catre banca transilvania prin care am cerut sa mi se explice procesul bancii in cazul in care exista doua popriri. astazi am fost contactat de o domnita (call center) prin care dorea sa imi explice telefonic situatia. in primul rand, mi se pare ok sa primsesc un raspuns pe mail, oficial. ce imi spune domnita: din partea BEJ au venit de fapt doua porpriri pe contul meu, tin sa mentionez ca exista intradevar doua popriri din partea aceluiasi BEJ,una pentru suma datoarata bancii in euro si una pentru gestionarea porprire BEJ in ron, deci doua conturi diferite, insa luna trecuta a fost prima data cand mi s-au oprit 2 sume diferite de acelasi BEJ. mai mult , datoria in ron a fost stinsa comform unui extras de cont furnizat de BT in iunie, deci s-au blocat doua sume, pe langa cele 2 popriri, a mai exista si poprirea din partea taxe si impozite. deci in total 3 popriri, din care au fost platite doar cele doua catre BEJ. cu alte cuvinte, prioritar a fost BEJ iar poprirea catre taxe si impozite nu a fost platita. sunt curios cat de legala este aceasta actiune. bineinteles, pentru ca a fost o convorbire telefonica, nu pot demonstra nimic. astept cu nerabdare un raspuns din partea bancii.

nu vad multa actiune pe forum, asa ca orice sugestie despre cum sa fac vizibil postul meu este apreciata.

va multumesc.
In cazul in care asupra unui cont exista mai multe popriri (mai mult de una), se poate retine pana la 1/2 din venit (vorbim aici de drepturi salariale). Mi-e foarte greu sa urmaresc ce ati scris acolo... doua popriri pe cont deci doua conturi...3 popriri, doua conturi...
Daca prin popriri s-au stins creantele catre creditori (BEJ, Finante, Fifa, Papa Pius), este ilegal din partea bancii sa vireze in continuare banii din contul dvs catre conturile creditorilor. Probabil ca nu asta e problema, dar poate e o informatie care va ajuta.

Care actiune o considerati ca fiind lipsita de ilegalitate? Plata catre BEJ inaintea celei catre Finante?
poate raspunsul celor de la BT va explica mai bine :
"Stimate domnule XXXX,

Referitor la mesajul dumneavoastra cu privire la popririile instituite pe contul deschis la Banca Transilvania, dorim sa va comunicam urmatoarele:

Banca Transilvania in calitate de tert poprit si-a indeplinit obligatia de a institui popririle pe contul curent, popriri dispuse de catre BEJ XXXXX,in data de 25.10.2012, in suma de XXXXX EUR, respectiv Directia Impozite si Taxe Locale Bragadiru, in suma de 628 lei,in data de 8.05.2014, blocand contul dumneavoastra in conformitate cu prevederile Codului de Procedura Civila.

Totodata, prin semnarea Cererii de deschidere de cont, dumneavoastra ati luat cunostinta si de Conditiile Generale de Afaceri ale Bancii Transilvania, document stabilit in conformitate cu regulamentele BNR si legislatia in vigoare, care prevede la Art. 24.14, astfel: “Banca are dreptul de a retine si de a plati catre terti, din contul clientului sume datorate tertilor, fara consimtamantul acestuia, in cazurile expres prevazute de lege, in baza unei hotarari judecatoresti definitive sau a oricarui alt titlu executoriu stabilit ca atare prin lege”.

In consecinta, poprirea instituita pe contul dumneavoastra deschis la Banca Transilvania, s-a realizat in conformitate cu legislatia in vigoare.

In data de 30.05.2014 avand in vedere ca aveati doua popriri active pe contul detinut la Banca Transilvania, retinerea a fost efectuata in suma de ½ din salariul incasat. In data de 26.06.2014 ati prezentat la o unitate BT dovada platii catre Directia Impozite si Taxe Locale Bragadiru, iar ulterior si sistarea popririi, prin urmare plata a fost efectuata in data de 03.06.2014 in suma de 1125 lei catre BEJ XXXXXXX.

Mentionam faptul ca, Banca Transilvania nu a efectuat nici o plata catre Directia Impozite si Taxe Locale Bragadiru, fiind prezentata sistarea popririi.

De asemenea, pentru a putea verifica cele mentionate mai sus, avem rugamintea de a solicita un extras de cont, aferent contului detinut la BT, din orice unitate Banca Transilvania, in baza actului de identitate.

In speranta ca am clarificat aspectele semnalate, va asiguram de intreaga noastra disponibilitate in a va oferi orice alte informatii suplimentare.

Cu stima,"

tin sa mentionez ca salariul pe luna respectiva a fost de 2862 ron. suma de 1125 lei a fost platita doar catre BEJ. daca am inteles eu bine, in cazul in care exista 2 popriri pe acelasi cont, banii retinuti trebuie sa ajunga in contul celor 2 popriri, nu doar catre un singur cont. dupa cum puteti citi mai sus, plata catre BEJ a fost facuta in data de 03.06.2014 , suma 1125 lei. in data de 26.06.2014 am adus de la taxe si impozite adresa de sistare. din asta inteleg ca in data de 26.06.2014 plata catre taxe si impozite nu a fost facuta si totusi o jumatate de salariu a fost deja retinut. in cazul asta , legal BT trebuia sa plateasca si poprirea catre taxe si impozite de 628 lei. daca adunam sumele , depaseste o jumatate de salariu.

va multumesc pentru ajutor.

Per total, ati scapat de datorie? Pentru ca-i un pic greu de urmarit textul dvs... Daca s-au achitat toate datoriile dintr-un singur salar, inseamna ca urmatorul o sa fie intreg, sunteti scapat de datorii si va puteti vedea in continuare de treburi mai importante.