Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit la banca in franci elvetieni
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit la banca in franci elvetieni

sunt in imposibilitate de plata din cauza diferentei intre cursul curent si cel din momentul contractarii imprumutului. Ce este de facut?
Solicita bancii negocierea costurilor. Verifica in primul rand existenta unor clauze abuzive in contractul de credit: ex comision de risc, comision de administrare si cere bancii sa le elimine.
Sa dati in judecata banca pentru acest motiv.Curtea de Justitie a Uniunii Europene a dat o hotarare care stabileste ca o instanta nationala poate declara drept clauza abuziva articolul din contractul de credit bancar care prevede ca plata ratelor se face la cursul actual si nu la cel de la data semnarii contractului.Daca este facuta o asemenea plangere,instanta trebuie sa tina cont de decizia data de CJ UE.
ralucailiescu a scris:

Sa dati in judecata banca pentru acest motiv.Curtea de Justitie a Uniunii Europene a dat o hotarare care stabileste ca o instanta nationala poate declara drept clauza abuziva articolul din contractul de credit bancar care prevede ca plata ratelor se face la cursul actual si nu la cel de la data semnarii contractului.Daca este facuta o asemenea plangere,instanta trebuie sa tina cont de decizia data de CJ UE.

Nu alergati dupa cai verzi.
Nu exista curs de schimb in contractul de credit. Creditul a fost luat in franci, iar rambursarea se face tot in franci.
De unde obtine imprumutatul francii si la ce curs, e strict o problema personala ce nu priveste banca. Poate sa-i schimba la colt de strada, la orice banca, sau poate sa-i obtina in alte moduri, salariu, mostenriri, burse, etc.
grandanat, utilizator
grandanat a scris:

Creditul a fost luat in franci.

asta e imaginatie. ca n-a vazut (n-a luat) nimeni, in realitate, "franci".

toata lumea a vazut (a luat), in realitate. LEI.

grandanat a scris:

iar rambursarea se face tot in franci.

n-are cum sa se ramburseze altceva decat ce s-a luat.

altfel, e smecherie de prost gust care merge in romania, ca e stana fara caini.

lee_vue, utilizator
lee_vue a scris:

grandanat a scris:

Creditul a fost luat in franci.

asta e imaginatie. ca n-a vazut (n-a luat) nimeni, in realitate, \"franci\".

toata lumea a vazut (a luat), in realitate. LEI.

Asta a fost optiunea lor,
Banca a imprumutat franci. La momentul imprumutului imprumutatul avea franci in cont. A fost optiunea lui sa-i converteasca in lei si sa-i scoata. La fel cum foarte multi au convertit in euro si au scos euro pentru ca au cumparat case/apartamente cu euro.

la fel de bine, imprumutatul putea sa scoata lei, franci, sau sa nu-i scoata deloc, sau sa cumpere aur si sa plece cu iingourile in sacosa acasa.

Deci ce a vazut imprumutatul, e problema lui, si a fost strict optiunea lui personala modul in care a convertit acei franci.

Revenind la problema de baza, trebuie lamurite 2 aspecte.

1. Nu mai intoxicati lumea cu tot felul de aberatii cu privire la posibilitatea returnarii francilor, sau a oricarei valute la cursul de la data imprumutului. Asa ceva nu este si nici nu va fi posibil vreodata. Curtea europeana nu a decis nicum ceea ce se vehiculeaza gresit prin presa, ci pur si simplu s-a pronuntat in privinta unei clauze dintr-un contract foarte "special", aberant de "special". Nu am auzit sa fi fost la noi un astfel de contract.
Deci sfatul meu este sa ne informam inainte de a face anumite afirmatii. macar daca cei din masmedia s-ar informa corect, nu ne-ar mai oferi la tembelizor astfel de ineptii.

2.
@romulusc
Practic exista o singura varianta de lupta impotriva bancii in astfel de cazuri - clauzele abuzive.
Daca e cazul puteti cere instantei sa reconsidere suma totala ce trebuie platita daca exista in contract anumite clauze abuzive. Pe aceasta directie au mers mare parte din procesele actuale imprumutatii care aveu prevazute in contract comisioane de risc sau alte comisioane ilegale.
Rezultatul posibil nu va fi anularea imprumutului sau schimbarea cursului de schimb, ci doar o diminuare a valorii rambursate.
Chiar si in posibilitatea si de a anula contractul, va trebui sa rambursati integral creditul. Evident, va trebui sa rambursati tot franci.

grandanat, utilizator