Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Aplicarea placutelor (dimensiuni si mase) pe camioane
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Aplicarea placutelor (dimensiuni si mase) pe camioane

Buna ziua, am luat amenda pentru nerespectarea obligatiei de a asigura echiparea autovehiculului cu placute din care sa rezulte dimensiunile si masele maxime autorizate, conf. art. 4, pct 61 din HG 69/2012.
Am intrat pe siteul oficial al RAR-ului si am gasit "În cazul în care vehiculul dv. are montate din construcţie sau de către o autoritate competentă dintr-un alt stat UE plăcuţe sau o plăcuţă combinată pe care sunt menţionate atât masele cât şi dimensiunile sale, nu mai este necesară confecţionarea unor alte plăcuţe."
In ce lege gasesc aceasta prevedere, deoarece camionul a fost adus din Germania si avea o astfel de placuta din fabricatie, as vrea sa fac plangere pe acest motiv.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
sunt in domeniu si va pot ajuta doar informativ.

interesati-va ce este cu acele placute , pentru ce au fost montate , si ce fel de marfa s-a transportat cu acel camion . mai verificati sa nu fi fost legata vreo remorca mai grea de respectivul camion....sau poate ati trecut prin locuri pe unde nu este autorizat camionul sa tranziteze acea zona. posibil tocmai acele placute sa faca obietul inerzicerii transzitului pe acea portiune de drum .

nu este obligatoriu sa fi avut marfa in remorca...si goala daca era remorca/semiremorca, tot nu aveati voie cu el pe acolo .
ContSters324606, utilizator
In primul rand multumesc pentru raspuns, descrierea faptei din pv este asta "nerespectarea de catre interprinderea de transport rutier a obligatiei de a asigura echiparea autovehiculului cu placute din care sa rezulte masele si dimensiunile maxime admise/autorizate ale acestora astfel: la momentul controlului autovehiculul cu nr. de inmatriculare ... nu era echipat cu placute din care sa rezulte masele si dimensiunile maxime admise/autorizate."
Am fost amendat doar pentru ca nu aveam acele placute, conform HG 69/2012 obligativitatea de a monta acele placute a intrat in vigoare la 01.01.2014.

Ma intereseaza daca este vreun art. in care apare ce este la ei pe site "În cazul în care vehiculul dv. are montate din construcţie sau de către o autoritate competentă dintr-un alt stat UE plăcuţe sau o plăcuţă combinată pe care sunt menţionate atât masele cât şi dimensiunile sale, nu mai este necesară confecţionarea unor alte plăcuţe." ca sa pot folosi in plangere.
separatistul a scris:

sunt in domeniu si va pot ajuta doar informativ.

interesati-va ce este cu acele placute , pentru ce au fost montate , si ce fel de marfa s-a transportat cu acel camion . mai verificati sa nu fi fost legata vreo remorca mai grea de respectivul camion....sau poate ati trecut prin locuri pe unde nu este autorizat camionul sa tranziteze acea zona. posibil tocmai acele placute sa faca obietul inerzicerii transzitului pe acea portiune de drum .

nu este obligatoriu sa fi avut marfa in remorca...si goala daca era remorca/semiremorca, tot nu aveati voie cu el pe acolo .

am gasit referirea la abaterea dumneavoastra : art. 4.lipsa de la bordul vehiculului a autorizaţiei de transport internaţional , lipsa copiei conforme de la bordul camionului ....
Ala este art. 4 punctul 4, eu am fost amendat conform art. 4 punctul 61
Hotararea 69/2012, Art. 4, Următoarele fapte reprezintă încălcări grave
61.nerespectarea de către întreprinderea de transport rutier în cont propriu/operatorul de transport rutier a obligaţiei de a asigura echiparea
autovehiculelor cu plăcuţe din care să rezulte masele şi dimensiunile maxime admise/autorizate ale acestora;

ati intrat cu camionul pe un segment de drum care intrezicea tranzitul autovehiculelor cu o masa mai mare decat au prevazut edilii din acea zona .
faptul ca ati avut placutele montate , ati atras atentia asupra dumneavoastra .
camionul dumneavoastra este camion pentru transport de gabarit sau greutate mai mare de 40 tone per ansambul . cate axe are camionul ?

P.S. placutele montate din fabrica , posibil sa fie in afara legilor din Romania , si trebuiau inlocuite cu alte placute conforme legilor....depinde si pentru ce fel de transport folositi camionul .
ContSters324606, utilizator