Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... IMPOZIT CONTRACT AVOCAT PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

IMPOZIT CONTRACT AVOCAT PFA

Buna ziua.Se retine impozit la sursa pentru un contract incheiat intre o societate si un avocat pfa?
MISKA5 a scris:

Buna ziua.Se retine impozit la sursa pentru un contract incheiat intre o societate si un avocat pfa?

Atata timp cat avocatul este inregistrat la AFP ca si profesie liberala, are un cod fiscal, el isi incaseaza in intregime sumele pentru servicile sale de avocatura de la firma- client, pentru care emite o factura.
Deci Firma- client nu retine nici un impozit la sursa, avocatul isi plateste singur toate impozitele si contributiile datorate statului.
Taxare usoara!