Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vouchere de vacan?ã bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vouchere de vacan?ã bugetari

Conform legii nr. 94 /2014 instituțiile publice , indiferent de modul de finanțare , pot acorda vouchere de vacanță , în limita sumelor prevăzute în bugetele aprobate .
Întrebare : Se mai aplică prevederile art.5 (2) din Ordonanța 24/2013 ?
Dacă se pot acorda , și având în vedere că în bugetul instituției nu au fost prevăzute inițial sume pentru vouchere de vacanță , se poate face rectificare de buget ?
Mulțumesc !

Legea nr. 94/2014 a intrat in vigoare, dar bugetul de stat nu prevede acordarea acestor beneficii in 2014.

Potrivit OG nr. 29/2013, in 2014 nu se vor acorda angajatilor din sectorul bugetar tichete de masa, tichete cadou sau tichete de vacanta. In plus, se amana pana in anul 2015 acordarea de tichete cadou si de tichete de vacanta pentru personalul din aceste institutii.

Detalii
www.avocatnet.ro/content/art...

sau

Ministrul delegat pentru IMM-uri, mediu de afaceri şi turism Florin Jianu a spus că bugetarii vor primi vouchere de vacanţă "chiar de anul acesta".
[ link extern ]