avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vouchere de vacan?ã bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vouchere de vacan?ã bugetari

Conform legii nr. 94 /2014 instituțiile publice , indiferent de modul de finanțare , pot acorda vouchere de vacanță , în limita sumelor prevăzute în bugetele aprobate .
Întrebare : Se mai aplică prevederile art.5 (2) din Ordonanța 24/2013 ?
Dacă se pot acorda , și având în vedere că în bugetul instituției nu au fost prevăzute inițial sume pentru vouchere de vacanță , se poate face rectificare de buget ?
Mulțumesc !

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:38, 8 Iulie 2014
Legea nr. 94/2014 a intrat in vigoare, dar bugetul de stat nu prevede acordarea acestor beneficii in 2014.

Potrivit OG nr. 29/2013, in 2014 nu se vor acorda angajatilor din sectorul bugetar tichete de masa, tichete cadou sau tichete de vacanta. In plus, se amana pana in anul 2015 acordarea de tichete cadou si de tichete de vacanta pentru personalul din aceste institutii.

Detalii
www.avocatnet.ro/content/art...

sau

Ministrul delegat pentru IMM-uri, mediu de afaceri şi turism Florin Jianu a spus că bugetarii vor primi vouchere de vacanţă "chiar de anul acesta".
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vouchere vacanta veronica1982 veronica1982 Se acorda sau nu vouchere de vacanta anul acesta???????? Lucrez in primarie si am auzit zvonuri ca nu se acorda in 2014, pt ca au aparut normele metodologice ... (vezi toată discuția)
Vouchere de vacanţă eduardvl eduardvl Buna ziua, Avem urmatoarea speta: Conform prevederilor OG 29/27.08.2013, la art. 5 alin. 2 se stipulează că: \\\\"[b]În bugetele pe anul 2014[/b] ale ... (vezi toată discuția)
Tichete de vacanta lucian1964 lucian1964 Intrebarea mea este legata de tichetele de vacanta. Daca stie cineva cum se acorda aceste tichete la bugetari? Am o cunostinta la Ministerul Transporturilor ... (vezi toată discuția)