Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesire din tara copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesire din tara copil minor

Buna seara, as dorii sa stiu ce acte imi sunt necesare pt a iesi din tara cu un copil minor, noi suntem in Romania, iar tatal in Cehia, cum ne poate face procura si ce altceva ne mai trebuie pt a merge in vacanta la tata?Multumesc
Aveti pasaport pt minor ? Daca nu aveti nevoie de o declaratie in mai multe exemplare sau doua declaratii separate in care tatal isi exprima acordul sa ii faceti pasaport copilului si sa iesiti cu el din tara cu destinatia Cehia in perioada x.
Declaratiile se dau la consulat/ambasada.