Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii sociale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii sociale

Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti cu o problema. Daca sunt angajat la o firma cu carte de munca, dar cu o jumatate de norma, iar din alta parte am castiguri sub forma de drepturi de autor, la acestea din urma se mai platesc contributii sociale? Stiu ca daca ai carte de munca nu mai trebuie platit nimic la alte tipuri de castiguri, dar intrebarea e daca influenteaza in vreun fel faptul ca ai numai jumatate de norma. Multumesc
Corina
In situatia in care cotizati la contributiile de asigurari sociale de sanatate cu 5,5% lunar, nu ar trebui sa mai platiti nimic, insa este posibil sa nu fi fost asigurata pe o anumita perioada si sa va solicite achitarea sumelor pentru perioada respectiva.
Atentie !!! Impotriva Deciziei de impunere emisa de CAS este obligatoriu sa faceti o plangere prelabila in temeiul Legii 554/2004, in caz contrar puteti fi executata silit pentru suma respectiva.