Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare salarii din fondul de garantare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare salarii din fondul de garantare

Buna ziua,
am citit recent un articol in care se vorbea despre recuperarea salariilor din Fondul de garantare a salariilor.
Ma intereseaza ,va rog daca in situatia in care angajatorul de la care avem de recuperat salarii compensatorii in valoare toatala de 167.168 lei,nu a platit aceste salarii (deoarece executat silit s-a dovedit ca nu are bani in conturi),putem recupera o parte din ei din acest Fond.
Daca se poate care ar fi procedura ?
Va multumesc.
Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale asigura plata creanţelor salariale ce rezulta din contractele individuale de munca si din contractele colective de munca încheiate de salariaţi cu angajatorii împotriva cărora au fost pronunţate hotărâri judecătoreşti definitive de deschidere a procedurii insolvenţei şi fata de care a fost dispusă măsura ridicării totale sau parţiale a dreptului de administrare.

Asadar, exista doua conditii preliminare pentru accesarea Fondului de garantare a creditelor salariale:
- angajatorul sa fi intrat in procedura de insolventa in temeiul unei hotarari judecatoresti definitive;
- sa fi fost dispusa masura ridicarii totale sau partiale a dreptului de administrare.