Forum Discuţii juridice Executare silită Neplata credit- prescriptie
Discuție deschisă în Executare silită

Neplata credit- prescriptie

daca creditul este facut in 2009 in august s-a platit pana in decembrie la el si dupa aceea nu au mai fost achitate ratele din imposibilitate,creditul este prescris?Am primit de de la kruk 4 plicuri cu somatii pana in prezent.Se poate sa imi puna proprire pe salar?

Daca acest mesaj nu a fost plasat bine rog frumos moderatorul sa il plaseze unde trebuie.Multumesc pentru intelegere
ana1990, utilizator
Fiecare rata se prescrie, nu creditul in integralitatea sa. Daca aveti vreo rata scadenta acum sau cu maxim 3 ani in urma, creditul nu s-a prescris. Se poate sa va puna poprire pe salariu.
Creanta nu putea fi vanduta catre Kruk de catre banca, fara sa fie declarat tot creditul scadent anticipat.

Teoretic e prescris, insa trebuie cunoscuta data la care Kruk a achizitionat creanta.
lasfarsitul anului 2011 Kruk a achizitionat creanta
ana1990, utilizator
M-am exprimat prost, imi cer scuze.
Trebuie vazuta data la care creanta a fost declarata scadenta anticipat. Din momentul ala incepe sa curga prescriptia.
Daca va vine somatie de plata din partea unui BEJ, o sa aveti si o foaie cu situatia contului la o anumita data (credit scadent anticipat). De atunci calculati 3 ani.