avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1162 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Neplata credit- prescriptie
Discuție deschisă în Executare silită

Neplata credit- prescriptie

daca creditul este facut in 2009 in august s-a platit pana in decembrie la el si dupa aceea nu au mai fost achitate ratele din imposibilitate,creditul este prescris?Am primit de de la kruk 4 plicuri cu somatii pana in prezent.Se poate sa imi puna proprire pe salar?

Daca acest mesaj nu a fost plasat bine rog frumos moderatorul sa il plaseze unde trebuie.Multumesc pentru intelegere
Ultima modificare: Vineri, 11 Iulie 2014
ana1990, utilizator
Cel mai recent răspuns: savysb , utilizator 02:20, 19 Iulie 2014
Fiecare rata se prescrie, nu creditul in integralitatea sa. Daca aveti vreo rata scadenta acum sau cu maxim 3 ani in urma, creditul nu s-a prescris. Se poate sa va puna poprire pe salariu.
Creanta nu putea fi vanduta catre Kruk de catre banca, fara sa fie declarat tot creditul scadent anticipat.

Teoretic e prescris, insa trebuie cunoscuta data la care Kruk a achizitionat creanta.
lasfarsitul anului 2011 Kruk a achizitionat creanta
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Iulie 2014
ana1990, utilizator
M-am exprimat prost, imi cer scuze.
Trebuie vazuta data la care creanta a fost declarata scadenta anticipat. Din momentul ala incepe sa curga prescriptia.
Daca va vine somatie de plata din partea unui BEJ, o sa aveti si o foaie cu situatia contului la o anumita data (credit scadent anticipat). De atunci calculati 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere credit restant ioana-03 ioana-03 buna ziua, as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu raspuns la urmatoarele: in 2006 am cumparat in rate o masina de spalat si inca ceva in valoare totala ... (vezi toată discuția)
Somatie pentru credit din 2007 alina01989 alina01989 Buna ziua. Va rog sa ma jutati cu un sfat. Am nevoie de avocat sau nu? povestea mea: sotul meu a facut un credit la BCR in anul 2007 in val de aprox ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorie banca dupa incuviintare de executare silita raducanmihai raducanmihai Buna ziua. Incep prin a va spune ca am citit articolul \"In cat timp se prescriu datorille\",dar tot nu m-am lamurit ( ... (vezi toată discuția)