Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil PFI + CM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil PFI + CM

buna ziua,am o problema mare.
nu sunt de profesie contabil si nu ma lamureste nimeni.
am un PFI (persoana fizica independenta) de un an.
lucrez si cu contract de munca in alta parte.unul de un an si ceva si unul de 2 luni.
ma rup muncind,doar ca pe la jumatatea lui august voi naste.
vreau sa stau acasa cu bebe un an de zile.
PFI il inchid cand intru in crestere copil.
de la 1 august intru in prenatal si in total dupa nastere stau cele 126 zile.
la PFI inu pot lua prenatal sau nici un fel de concediu medical ca nu da statul si pt PFI si pt contract de munca. asa mi s'a spus.
cum se va calcula indemnizatia crestere copil?
venit net pana la data nasterii pe toate contributiile pana la nasterea copilului inclusiv luna in care nasc,
ca sa stiu daca micsorez suma platita pt perioada dupa nastere pe PFI.
si la contributia pe 2 luni la al treilea contract de munca ce suma recupereaza angajatorul de pe urma mea din cei 85% din brut si daca se iau in calcul cele 2 luni si la prenatal si postnatal si la indemnizatie si in ce fel, adica se face media pe luna lucrata sau se aduna totalul si se imparte la 6 luni respectiv 12 luni.
sper ca am explicat astfel incat sa fiu inteleasa.
scuze daca e ciudat exprimat
va multumesc frumos
1. - Vi se poate plati certificatul medical (inclusiv cel de prenata si postnatal) si ca PFA daca ati platit cota de contributie de 0,85% pentru concedii si indemnizatii in baza unui contract incheiat cu Casa judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).
- O copie dupa certificatele medicale o depuneti la CJAS.

2. - Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) in urmatoarele limite:
* 600 - 3.400 lei pe luna, daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an;
* 600 - 1.200 lei pe luna, daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.

- In veniturile nete din cele 12 luni eligibile intra veniturile din salarii, din activitatea de PFA, din indemnizatiile pentru concedii medicale si pentru concediul de sarcina (prenatal), de la toti angajatorii dvs. din aceste 12 luni.

- Plata contributiilor nu este o conditie pentru a beneficia de indemnziatie pentru CCC.

3. Indemnizatia pentru concediu de maternitate se calculeaza astfel:

- Se aduna veniturile brute (din statele de plata) din cele 6 luni anterioare lunii in care se intra in concediu de maternitate (e vorba de veniturile brute pentru care s-a platit cota de contributii de 0,85% pentru concedii si indemnizatii).
- Suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).
- Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul de maternitate (Izcm).
- Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical (sau din luna respectiva) si se obtine indemnizatia (lunara) pentru concediul de maternitate.
- Izcm este aceeasi pe toata durata concediului de maternitate.
- De aceea indemnizatia lunara este diferita, in functie de numarul de zile lucratoare din luna.

- Din indemnizatia lunara se retine numai contributia de asigurari sociale (CAS = 10,5% = pentru pensie).
- CAS se calculeaza astfel:
Se inmulteste castigul salarial mediu brut pe economie, utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociale, pe anul in curs, cu 35%.
Pentru anul 2014 acest castig prognozat este de 2.298 lei
Rezultatul se inmulteste cu 10,5%.

Adica:
2298 x 35% = 804 lei
778 x 10,5% = 84 lei

Deci din indemnizatia lunara pentru concediul de maternitate se retine numai 84 lei.
Acesti 84 lei se retin numai daca esti o luna intreaga in concediu de maternitate.

- Daca intr-o luna concediul de maternitate acopera numai o fractiune de luna atunci cei 84 lei se calculeaza proportional cu numarul de zile lucratoare care fac parte din concediul de maternitate.
- Se imparte 84 la numarul de zile lucratoare din luna iar rezultatul se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din perioada concediului de maternitate

- Indemnizatia pentru concediul de maternitate NU se impoziteaza, conform art. 42 din Codul Fiscal.
- Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.
- Adica angajatorul calculeaza si plateste indemnizatia si apoi o recupereaza, in totalitate, de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

buna ziua, multumesc pt raspuns.
de la CASA de Asigurari mi s'a spus ca nu pot lua si de pe PFI si de pe Contract de munca ci doar de pe contract de munca.
am fost la inceputul sarcinii la Casa si am intrebat, de fapt contabila mea, si i s'a spus ca nu se poate din ambele parti.
exista vreo lege sau ceva cu care sa ma duc la ei?
as mai avea timp sa achit luna asta.
va multumesc
1. Ar fi bine ca de cate ori primiti un raspuns de la autoritatile publice sa solicitati si baza legala a raspunsului primit.

2. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 1. - (1) Persoanele asigurate pentru concedii şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate, denumite în continuare asiguraţi, au dreptul, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, pe perioada în care au domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României, la concedii medicale şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate, dacã:
A. desfãşoarã activitãţi pe bazã de contract individual de muncã sau în baza raportului de serviciu;
B. desfãşoarã activitãţi în funcţii elective sau sunt numite în cadrul autoritãţii executive, legislative ori judecãtoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugãreşti, ale cãror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevãzute la lit. A;
C. beneficiazã de drepturi bãneşti lunare ce se suportã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, în condiţiile legii.

(2) De aceleaşi drepturi beneficiazã şi persoanele care nu se aflã în una dintre situaţiile prevãzute la alin. (1), dar sunt:
a) asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management;
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) autorizate sã desfãşoare activitãţi independente;
e) persoane care încheie un contract de asigurãri sociale pentru concedii şi indemnizaţii pentru maternitate şi concedii şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav, în condiţiile în care au început stagiul de cotizare pânã la data de 1 ianuarie 2006.

Art. 2. - (1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, sunt:
a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporarã de muncã, cauzatã de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
b) concedii medicale şi indemnizaţii pentru prevenirea îmbolnãvirilor şi recuperarea capacitãţii de muncã, exclusiv pentru situaţiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncã sau boli profesionale;
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;
d) concedii medicale şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav;
e) concedii medicale şi indemnizaţii de risc maternal.