avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somajul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somajul

care e procedura in cazul in care o societate doreste sa bage in somaj pe un angajat?
Cel mai recent răspuns: Dita88 , utilizator 13:21, 17 Iulie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
1. O persoana poate beneficia de indemnizatie de somaj daca:
- ii inceteaza contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile lui;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de somaj are 12 luni de stagiu de cotizare a somaj.

2. - De regula angajatorul concediaza pe salariat cu art.65 din Codul Muncii (desfiintarea postului) ceea ce ii permite salariatului sa poate beneficia de indemnizatie de somaj.
- Angajatorul va acorda salariatului preavizul prevazut in CIM dupa care va emite decizia de concediere.

3. La data concedierii salariatul va primi:
- decizia de concediere;
- adeverinta de vechime;
- adeverinta tip pentru somaj (Anexa 26).
va multumesc mult..deci acestea ar fi obligatiile legale ale angajatorului? exista prevederi legale cumva ca sa citesc cele sustinute de dumneavoastra?
~ Conținut șters la cerere ~
Ceea ce ma interesa este ca sa nu fim sanctionati ca si societate, deoarece vom introduce o persoana in somaj si am avut nevoie de toate aspectele legale, obligatiile noastre. De aceea am cerut cadrul legal, ma refeream la art concrete care prevad. Art 65 prevede desfiintarea postului, daca mai sunt si alte obligatii in afara de cele mentionate? va multumesc ptr ajutor

Alte discuții în legătură

Desfiintare punct de lucru - somaj Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua, am mai multi angajati pe care va trebui sa ii disponibilizez caci vom inchide punctul de lucru, aproximativ 10 pers. carora va trebui sa le dam ... (vezi toată discuția)
Somaj marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Cum trebuie sa procedeze angajatorul pt ai putea inceta contract indiv.de munca pt un angajat ce are peste 12 luni vechime in firma si ar vrea sa i se poata ... (vezi toată discuția)
Instiintare, preaviz, concediere, somaj DONA OTILIA DONA OTILIA Buna ziua, as avea si eu o mare problema. Am discutat cu cei de la firma in cadrul careia am lucrat pana sa intru in concediul de crestere copil si am ... (vezi toată discuția)