Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somajul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somajul

care e procedura in cazul in care o societate doreste sa bage in somaj pe un angajat?
~ Conținut șters la cerere ~
1. O persoana poate beneficia de indemnizatie de somaj daca:
- ii inceteaza contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile lui;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de somaj are 12 luni de stagiu de cotizare a somaj.

2. - De regula angajatorul concediaza pe salariat cu art.65 din Codul Muncii (desfiintarea postului) ceea ce ii permite salariatului sa poate beneficia de indemnizatie de somaj.
- Angajatorul va acorda salariatului preavizul prevazut in CIM dupa care va emite decizia de concediere.

3. La data concedierii salariatul va primi:
- decizia de concediere;
- adeverinta de vechime;
- adeverinta tip pentru somaj (Anexa 26).
va multumesc mult..deci acestea ar fi obligatiile legale ale angajatorului? exista prevederi legale cumva ca sa citesc cele sustinute de dumneavoastra?
~ Conținut șters la cerere ~
Ceea ce ma interesa este ca sa nu fim sanctionati ca si societate, deoarece vom introduce o persoana in somaj si am avut nevoie de toate aspectele legale, obligatiile noastre. De aceea am cerut cadrul legal, ma refeream la art concrete care prevad. Art 65 prevede desfiintarea postului, daca mai sunt si alte obligatii in afara de cele mentionate? va multumesc ptr ajutor