Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare succesiune

vreau sa stiu, conform carei legi si articol nu se poate modifica "renuntarea" la o mostenire, in cazul in care ,atunci cand s-a facut succesiunea si ai renuntat, altele erau conditiile. Mai exact : tatal meu a decedat, iar mostenitorii erau :eu, fratele meu si mama mea. Eu am facut "renuntare" la mostenire, crezand ca o fac in favoarea mamei, in ideea ca daca dansa va dori sa vanda ceva sa-i fie mai usor, eu nelocuind in Romania. Fratele meu in aceea perioada era grav bolnav de o boala incurabila, iar la cateva zile a si decedat....ramand in urma lui o sotie si un copil minor...
Acum fosta cumnata (ca tutore al minorului)in urma succesiunii dupa sotul ei, are drept la un sfert din apartamentul parintilor mei ramas dupa moartea tatalui, Eu doresc in aceasta situatie sa revin si sa "accept" succesiunea, pt ca mama mea sa detina mai multe procente din apartament si din celelalta componente ale mostenirii , ea avand acum doar 1/4 din resul mostenirii. Va rog sa ma indrumati si sa-mi spuneti ce trebuie sa fac sa indrept aceasta nedreptate, asa cum asupra unui testament se poate reveni, la fel e si cu o "renuntare", de ce nu s-ar putea reveni si in acest caz...????? astept un raspuns, va rog frumos si multumesc anticipat
Buna ziua,
Asupra renuntarii NU SE MAI POATE REVENI daca si-a produs efectul.
La testament revine cel ce traieste si lasa ce vrea cui vrea.
Renuntarea este a celui ce primeste.
Necunoasterea legii nu inlatura efectele ei.
Pana la urma este vorba despre nepotul tatalui dumneavoastra nu de un strain.
Renuntarile sunt simpla nu in favoarea cuiva si acest lucru v-a fost adus la cunostinta de notarul in fata caruia ati facut actul.
Daca s-a dezbatut succesiune nu puteti reveni asupra acestei decizii. Ce nu inteleg eu insa este de ce spuneti ca mama Dvs ar avea acum doar un sfert .
da, dar in aceasta situatie, fosta nora a mamei mele, doreste bani pe partea lor de apartament, obligand-o pe mama mea sa-si vanda casa ei si a tatalui meu, facuta din munca lor de o viata ca sa vina cineva sa te oblige sa pleci ...vi se poare moral, ca la sfarsit de viata sa parasesti locul in care ai trait fericita cu sotul tau 45 de ani???...copilul va avea parte de mostenire ,oricum dupa ce mama moare...
in afara de casa , unde mama are 1/2 partea ei +1/4 din partea lui tata....dar mai sunt si alte parti ale masei succesorale, din care are doar 1/4 , iar fratele meu decedat avea 3/4
dar si la "renuntare" cel care a facut-o , este in viata!!!!! care este diferenta?